• facebook
 • rss
 • Dwa wielkie znaki

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 03.05.2017 16:54

  Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby była głównym punktem łowickich obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  W samo południe wnętrze katedry w Łowiczu wypełniło się licznymi pocztami sztandarowymi m.in. miasta, szkół, strażaków, kolejarzy i "Solidarności". W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz Łowicza, powiatu łowickiego i służb mundurowych.

   - Polacy na całym świecie przywołują dzisiaj tajemnicę Matki Bożej Królowej Polski, ale jednocześnie przywołują także tajemnicę Konstytucji 3 Maja. To pięknie, że ponownie możemy te dwa wielkie znaki - Boże i ludzkie - przeżywać razem. Zapraszam wszystkich do modlitwy, do dziękczynienia za to, z czego jesteśmy tak bardzo dumni. Ale jednocześnie zapraszam do modlitwy, aby te dobra wydały owoce dziś i w przyszłości - mówił na początku Mszy św. bp Dziuba.

  Zarówno burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, jak i starosta łowicki Krzysztof Figat przeczytali czytania liturgii słowa. W homilii bp Dziuba przypomniał genezę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, wskazując, że - w odróżnieniu od amerykańskiej - dawała prawa wszystkim stanom, natomiast tamta podtrzymywała niewolnictwo. Stąd może niesłusznie przywołuje się ją jako pierwszą w historii. Wskazał też na rolę Maryi w dziejach Polski, szczególnie akcentując śluby lwowskie króla Jana Kazimierza.

  Po Mszy św. zebrani w bazylice udali się pod pobliskie pomniki Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz Jana Pawła II. Oddano hołd tym, którzy stracili życie w walce o niepodległość oraz świętemu polskiemu papieżowi. Delegacje złożyły kwiaty. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła miejska orkiestra dęta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół