• facebook
 • rss
 • Przybyła Królowa Polski

  mak, włod

  dodane 16.05.2017 12:42

  Na kolejne spotkanie z Czarną Madonną wierni z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Grabowie czekali prawie 43 lata. Młodsze pokolenia parafian udowodniły, że Matka Boża jest im bliska tak, jak ich przodkom.

  Proboszcz parafii ks. Jacek Marciniak apelował do wiernych o czynne przeżywanie czasu nawiedzenia wspólnoty przez ikonę jasnogórską. Wykorzystał nawet Facebooka, gdzie zamieścił nagranie wideo z prośbą o uczestnictwo w misjach świętych i powitaniu obrazu oraz czuwaniu przy Pani Jasnogórskiej. Jego pragnieniem było, żeby spotkanie z Matką było impulsem do przemiany życia.

  Parafianie przygotowani duchowo przez misjonarza o. Krzysztofa Kowalskiego, paulina, okazali również na zewnątrz, jak bardzo zależy im na godnym przyjęciu Maryi. Ponad tysiąc osób wzięło udział w procesji, która 15 maja wyszła na spotkanie z Czarną Madonną. Na czele niesiono liczne chorągwie i feretrony. Stawili się strażacy ze sztandarami. Grała miejscowa Gminna Orkiestra Dęta.

  Uroczystości przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Gdy z samochodu-kaplicy wyłoniła się ikona, biskup razem z ks. Marciniakiem ucałowali ramy obrazu na znak czci. Następnie wzięli go na ramiona strażacy, żeby zgromadzeni wokół mogli zobaczyć wizerunek Pani z Bliznami. W orszaku do kościoła ikonę nieśli ojcowie, matki, młodzież, a nawet babcie. Na końcu nauczyciele i ponownie strażacy. Przez całą drogę procesji dziewczynki sypały płatki kwiatów przed ikoną.

  W świątyni Czarna Madonna spoczęła tuż przy ołtarzu. Specjalna dekoracja symbolicznie wskazywała, że przybyła Królowa Polski. Na specjalnej ramie nad obrazem umieszczono koronę, pod - orła białego, widniejącego w polskim godle.

  Witając Matkę Bożą Częstochowską, ks. Marciniak przypomniał, że poprzednie nawiedzenie miało miejsce 8 października 1974 roku. Wyraził nadzieję, że 15 i 16 maja 2017 roku - dzień powitania i pożegnania ikony - wryją się szczególnie w serca i pamięć parafian.

  Panią Jasnogórską powitał także Tomasz Pietrzak, wójt gminy Grabów. - Matko Boża, Pani Jasnogórska! Jako wójt gminy proszę Cię, ucz nas miłości względem bliźnich, odpowiedzialności za swoje czyny oraz solidarności z każdym człowiekiem. Opiekuj się nami każdego dnia. Twój obraz, który dzisiaj do nas przychodzi, będzie mobilizował nas do pracy nad sobą. Króluj w naszej ojczyźnie po wsze czasy! - prosił.

  Słowa powitania wygłosili także przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci. Gdy robili to najmłodsi, pozostałe dzieci podeszły przed obraz i uniosły radośnie w górę róże i chorągiewki.

  Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie modlitewne przy obrazie. O północy sprawowana była Pasterka Maryjna w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Po południu, po Eucharystii kończącej nawiedzenie, obraz zostanie przewieziony do parafii w Błoniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół