• facebook
 • rss
 • Istotą Kościoła jest Jezus

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 03.06.2017 15:59

  Diecezja łowicka ma dwóch nowych kapłanów. Święceń udzielił im bp Andrzej F. Dziuba. Zobowiązał neoprezbiterów, żeby głoszone przez nich słowo, potwierdzili swoim życiem.

  3 czerwca święcenia prezbiteratu przyjęło dwóch diakonów, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu - Szymon Smółka z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie oraz Rafał Woronowski z parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach.

  Na miejsce uroczystości, do bazyliki katedralnej w Łowiczu przybyły delegacje z parafii nowych kapłanów. Byli ich znajomi i przyjaciele, a przede wszystkim rodzice i krewni. Stawili się kapłani, w tym kadra WSD w Łowiczu z rektorem ks. Sławomirem Wasilewskim. Nie zabrakło też alumnów seminarium.

  Święceń udzielał ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali również biskup pomocniczy Wojciech Osial i biskup senior Alojzy Orszulik.

  W homilii bp Dziuba podkreślił, że istotą Kościoła, jego źródłem i tożsamością jest Jezus z Nazaretu. To On powołuje. Natomiast prezbiterat to droga powołania w Kościele, która obejmuje posługę kapłańską, nauczycielską i pasterską.

  - Macie być świadkami głoszonego słowa. Macie zwiastowane słowo potwierdzać życiem, a wówczas będzie ono autentyczne i przekonujące - zwrócił się do kandydatów na prezbiterów ordynariusz.

  Szczególnym momentem obrzędu święceń było nałożenie rąk na głowy nowo wyświęconych. Najpierw uczynił to ordynariusz łowicki i biskupi, a potem pozostali kapłani.

  Bezpośrednio po modlitwie konsekracyjnej neoprezbiterzy nałożyli ornaty. Następnie bp Dziuba namaścił dłonie nowych kapłanów olejem krzyżma świętego.

  Wyświęceni księża celebrowali Eucharystię razem z innymi kapłanami. Na koniec wyrazili wdzięczność za przygotowanie do święceń. Szczególnie wzruszające chwile towarzyszyły podziękowaniom rodzicom.

  Neoprezbiterzy nie zapomnieli o  tych, którzy pomogli w organizacji uroczystości. Śpiewem uświetnił ją chór z parafii pw. św. Brata Alberta w Sochaczewie pod kierunkiem Ewy Szałapskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół