• facebook
 • rss
 • Z Maryją - Nauczycielką

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 16.06.2017 14:01

  Na drodze nawiedzenia diecezji łowickiej Czarna Madonna zatrzymała się w kościele rektorskim oo. pijarów w Łowiczu. Znalazła tam schronienie w szczególny dzień, kiedy w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

  Podczas przerwy w peregrynacji po parafiach diecezji łowickiej, związanej z tą uroczystością, ikona jasnogórska nawiedziła Dom Kapłana Seniora w Sochaczewie i kaplicę ordynariusza łowickiego.

  W Boże Ciało z rezydencji bp. Andrzeja F. Dziuby samochód-kaplica przewiózł obraz do kościoła rektorskiego oo. pijarów w Łowiczu. Zakonnicy, choć obecni w mieście od XVII w., nie mają własnej parafii. Ich działalność związana ze szkolnictwem zakorzeniła się przez wieki w Łowiczu, czego dowodem jest ich powrót po przerwie spowodowanej kasatą zakonu przez zaborcę rosyjskiego w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Swoją posługę wznowili w 1958 roku. Ostatnim ich dziełem są Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju (podstawówka, gimnazjum i liceum), działające przy świątyni i kolegium.

  Uroczystości powitalnej przewodniczył bp Wojciech Osial. Razem z rektorem kolegium o. Marianem Galasem SP ucałowali ramy ikony jasnogórskiej na powitanie przy bramie placu kościelnego. Obraz na ramiona wzięli ojcowie i matki uczniów pijarskiej placówki. Ubrani byli w stroje łowickie. W procesji niesiony był sztandar szkoły. Ikonę przejęli uczniowie, którzy wnieśli obraz do świątyni. Ustawili ją przy ołtarzu. Napis na specjalnie przygotowanym tronie: "Polski Tyś Królową i najlepszą Matką" został zaczerpnięty ze znanej pieśni ku czci Jasnogórskiej Pani.

  - Nasza Pani, pragniemy podziękować Bogu za to, że dał nam - każdemu z osobna i naszemu narodowi - w Tobie przedziwną pomoc i obronę. Dziś raz jeszcze chcemy powiedzieć: "Maryjo, przyrzekamy" i zawierzyć naszą małą ojczyznę, nasze rodziny, rodzinę zakonną, szkołę i nasze osobiste sprawy. Wszystko to włączymy w Eucharystię, podczas której, Maryjo, chcesz nam powiedzieć: "Zróbcie wszystko, co powie wam mój Syn" - mówił o. Galas, witając Matkę Bożą. Po rektorze Maryję powitali przedstawiciele rodzin związanych ze szkołą pijarską i absolwentka tej placówki.

  - Matka Boża, przychodząc do nas, przynosi nam swojego Syna Jezusa Chrystusa. Prawdziwy cud, prawdziwe owoce nawiedzenia staną się wtedy, kiedy bardzo głęboko przyjmiemy Jezusa Chrystusa i zaczniemy z Nim żyć. I Maryja tego nas uczy - przyjąć Jezusa Chrystusa i przyjąć Jego naukę - mówił w homilii bp Osial.

  W procesji z darami został zaniesiony obraz - kopia ikony jasnogórskiej. Ten wizerunek będzie peregrynował wśród rodzin uczniów Pijarskich Szkół Królowej Pokoju.

  Tak, jak podczas nawiedzenia w parafiach, również w świątyni oo. pijarów było czuwanie modlitewne i sprawowana była Msza św. w i intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół