• facebook
 • rss
 • W karmelitańskim minihabicie

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 16.07.2017 20:55

  Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej odbył się w niedzielę w Bednarach. Tutejsze bractwo wiernych szerzących kult Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel liczy ok. 240 osób.

  Choć parafia w Bednarach jest pod wezwaniem św. Macieja Apostoła oraz św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy, to odpust parafialny związany jest nie ze wspomnieniem liturgicznym patronów, a Matki Bożej Szkaplerznej, które przypada 16 lipca.

  Z zapisków wiadomo, że pod koniec XIX wieku istniało tu Bractwo Szkaplerzne zrzeszające 327 osób. Z czasem zanikło, ale nie kult Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Matce Bożej Szkaplerznej poświęcony jest jeden z ołtarzy. Z inicjatywy proboszcza ks. Józefa Paciorka w 2005 roku bractwo zostało na nowo erygowane. Teraz liczy ok. 240 osób, również spoza parafii.

  Tegoroczną Sumę odpustową odprawił ks. Czesław Kustra CSMA, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Szkaplerz to przyjęcie pięknego daru. I nie chodzi tylko o jego noszenie, ale o naśladowanie Maryi, Jej cnót, szczególnie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa - mówił michalita.

  Noszenie szkaplerza ma swoją genezę w prywatnym objawieniu Matki Bożej św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu zakonu karmelitów. W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. ujrzał Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów, która podała mu szkaplerz koloru brązowego. Usłyszał wtedy następujące słowa Maryi: "Przyjmij, synu najmilszy, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania".

  Jest jeszcze tzw. przywilej sobotni. Maryja już w pierwszą sobotę po śmierci, uwolni z czyśćca tych, którzy za życia zachowywali czystość według stanu, odmawiali przepisane modlitwy i nosili szkaplerz.

  Z czasem Stolica Apostolska zaliczyła szkaplerz karmelitański do sakramentaliów. Mogą nosić go także osoby świeckie. Przyjęcie odbywa się przez kapłana według określonego obrzędu. Szkaplerz zazwyczaj składa się z dwóch prostokątnych wycinków brązowego sukna wełnianego połączonych dwoma tasiemkami, czyli takim mini habitem. Na jednym płatku umieszczony jest wizerunek Pana Jezusa, na drugim - Matki Bożej Szkaplerznej.

  Suma odpustowa w Bednarach zakończyła się nabożeństwem ku czci Matki Bożej Szkaplerznej i procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Niesione były liczne chorągwie i feretrony, również te Bractwa Szkaplerznego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół