• facebook
 • rss
 • Tablica z muszlą

  nap, aw

  dodane 19.07.2017 15:45

  W czwartkowy wieczór 20 lipca w Skierniewicach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy stacyjnej camino - Drogi św. Jakuba.  

  Minęło 35 lat od ogłoszenia Aktu Europejskiego przez papieża Jana Pawła II, w którym wezwał, aby Europa odnalazła swoje stare szlaki pielgrzymkowe.

  Jednymi z najważniejszych tras pielgrzymkowych w Europie są Drogi św. Jakuba Starszego - Camino de Santiago, które po odkryciu grobu Jakuba Apostoła na Polu Gwiazd w Galicji budowane były od IX w. ze wszystkich stron Europy do Santiago de Compostela.

  Papieski apel rozpoczął proces odradzania ruchu pielgrzymkowego i odbudowywania jakubowych dróg oraz ich turystycznego wykorzystania. W roku 1987 Rada Europy nadała Drogom św. Jakuba tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego - jako pierwszego w Europie.

  Z Mazowsza do Santiago de Compostela pielgrzymi ruszyli już w XIV w., jednak nie wiadomo, którędy szli.

  Dzisiejszym pielgrzymom zaproponowano dwie drogi wychodzące z katedry pw. św. Jana w Warszawie: Mazowiecką Drogę św. Jakuba, biegnącą północną stroną Wisły, oraz Warszawską Drogę św. Jakuba, która prowadzi na południe od stolicy przez Rokitno, Błonie, Niepokalanów, Guzów, Puszczę Mariańską, Miedniewice, Skierniewice z malowniczym rezerwatem Rawki oraz dalej w kierunku Częstochowy, skąd przez najstarszy trakt - Via Regia - włącza się w sieć europejskich Dróg św. Jakuba.

  - Za umieszczeniem w Skierniewicach tablicy stacyjnej przez fundację noszącą imię Biskupa Ignacego Krasickiego przemawiają zarówno zakres działalności statutowej fundacji, obecność w mieście historycznego kościoła św. Jakuba Apostoła, położenie geograficzne Skierniewic w centrum południowego odcinka Warszawskiej Drogi św. Jakuba, a także popularność tematyki camino. Istnieje bowiem spora grupa mieszkańców Skierniewic, którzy odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela lub planują taką podróż - mówi Aneta Wojciechowska, prezes fundacji.

  Dzisiejsza ceremonia będzie miała uroczysty charakter. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 18 w kościele św. Jakuba Apostoła w intencji przyjaciół fundacji i pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela.

  Następnie w ogrodzie parafialnym przy ul. Senatorskiej odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie tablicy, a finałowym punktem programu będzie muzyczny, barokowy wieczór w Pałacu Prymasowskim. Tablicę odsłoni Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic, patron wydarzenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół