• facebook
 • rss
 • Jezus pierwszym pensjonariuszem

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 08.09.2017 19:18

  Na ten dzień czekali nie tylko seniorzy, ale także włodarze miasta i pracownicy pomocy społecznej. Po ponad 20 latach udało się w Skierniewicach zakończyć budowę DPS, która została przerwana ze względu na reformę administracyjną.

  Przy ul. Nowobielańskiej 92A został otwarty nowoczesny i doskonale wyposażony Dom Pomocy Społecznej. Inauguracja rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Z ordynariuszem modlili się też proboszczowie skierniewickich parafii, a także okoliczni dziekani i kilku księży. Podczas Eucharystii poświęcona została kaplica znajdująca się w DPS, do której wprowadzony został Najświętszy Sakrament. – Od dziś dom ten ma pierwszego mieszkańca. Jest nim Jezus Chrystus, który dziś się tu wprowadził. Ufam, że jego obecność pomoże wszystkim znaleźć w tym miejscu ciepło, zrozumienie, pomoc i radość – mówił bp Dziuba.

  W inauguracji placówki uczestniczyli liczni goście, wśród których byli Mariusz Marasek, przedstawiciel ministra obrony narodowej, posłowie, marszałkowie, przedstawiciele władz miejskich, gminnych i samorządowych, a także przedsiębiorcy, przedstawiciele placówek i stowarzyszeń oraz mieszkańcy.  Gratulacje na ręce Krzysztofa Jażdżyka, prezydenta miasta, nadesłali Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

  – W 2015 roku podjęliśmy ryzykowną decyzję stworzenia tego domu. Dziś czujemy wielką radość – mówił podczas otwarcia prezydent Jażdżyk. – Czuję się człowiekiem spełnionym. Udało się bowiem wybudować miejski żłobek, a dziś otwieramy dom dla seniorów. Przez lata DPS-y nie kojarzyły się dobrze. Nasz dom daje przykład, jak powinny takie miejsca wyglądać. Nasi dziadkowie zasłużyli na to, by w jesieni życia mieć jak najlepsze, komfortowe warunki – podkreślił.

  Obiekt przeznaczony jest dla 51 osób. Do ich dyspozycji jest 27 doskonale wyposażonych pokoi jedno-, dwu- i trzyosobowych. Każdy z nich ma własną łazienkę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, komfortowe łóżka rehabilitacyjne. We wszystkich przestronnych pokojach znajduje się telewizor, a także system komunikacji z pracownikami domu. Pensjonariusze mają do dyspozycji pracownie terapeutyczne, bibliotekę, kaplicę, sale telewizyjną. Budynek otoczony jest ogrodem. Atutem obiektu jest kuchnia z jadalnią, która zapewnia całodzienne wyżywienie. Mieszkańcy będą mieli zapewnioną rehabilitację z zakresu hydroterapii, fizykoterapii. Do ich dyspozycji jest też nowoczesna wanna z hydromasażem. Atrakcją jest też sala doświadczania świata.

  – Kiedyś powstał Dom Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo. Chciałbym, żeby tu był taki dom ulgi w cierpieniu wielowymiarowym. Jeden ze świętych mówił, że „starość jest takim elementem w życiu, który łagodzi namiętność, pomnaża mądrość i służy dojrzalszymi radami”. Dlatego warto z tego korzystać – mówił podczas uroczystości otwarcia placówki Włodzimierz Kula, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół