• facebook
 • rss
 • Mamy nowego metropolitę!

  bg, eb, mk

  dodane 14.09.2017 13:05

  Bp Grzegorz Ryś, dotychczasowy krakowski biskup pomocniczy, obejmie archidiecezję łódzką. W skład metropolii ze stolicą w Łodzi wchodzi również diecezja łowicka.

  Decyzję o nominacji przez papieża Franciszka ogłosiła 14 września Nuncjatura Apostolska w Polsce.

  Nowy arcybiskup łódzki przyjął święcenia kapłańskie 22 maja 1988 roku. Przez rok pracował w parafii w Kętach, a następnie uzyskał doktorat i habilitację. Był dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. Podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II należał do komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym.

  Sakrę biskupią przyjął w katedrze wawelskiej 28 września 2011 roku. Za swoją dewizę biskupią obrał słowa "Virtus in infirmitate" (Moc w słabości). Głównym konsekratorem był kard. Stanisław Dziwisz. Bp Ryś został z czasem m.in. wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej oraz przewodniczącym powołanego przez Konferencję Episkopatu Polski Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

  Metropolita nominat znany jest z udzielania się w mediach. Był komentatorem pielgrzymek Jana Pawła II. Należy do zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego", jest publicystą "Znaku", "Analecta Cracoviensia" i "Przewodnika Katolickiego". Lubi grać w piłkę nożną i jeździć na rowerze, którym dojechał do Santiago de Compostela. Uczestniczy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Związany z Drogą Neokatechumenalną, w młodości należał do Ruchu Światło–Życie.

  W Łodzi zastąpi abp. Marka Jędraszewskiego, który w grudniu ubiegłego roku został mianowany metropolitą krakowskim. Podczas wakansu w archidiecezji łódzkiej administrował nią biskup pomocniczy Marek Marczak.

  Czytaj także:

  Bp Ryś nowym metropolitą łódzkim

  Bp Ryś: Idę z radością i bojaźnią

  Troszczy się o każdą swoją owieczkę

  Radość i smutek

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół