• facebook
 • rss
 • Dożynki Prezydenckie w Spale

  szb /PAP

  dodane 17.09.2017 14:24

  Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego.

  Niedzielne uroczystości poprzedziło wręczenie przez parę prezydencką dyplomów dla grup, tworzących wieńce dożynkowe.

  Podczas Mszy kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski. Przywołując cytaty z polskiej literatury, m.in. scenę śmierci Boryny z "Chłopów" Reymonta, mówił: - Taki jest los siewcy. Gdy ziarna braknie, trzeba samego siebie rozsiewać na te praojcowe zagony, aż do końca. Rodzice, Nauczyciele, Księdze i Biskupy, pora siać! Matka Boska Siewna przypomina. 

  Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. Planowane jest wystąpienie prezydenta. Para prezydencka odwiedzi również Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor.

  Starostami tegorocznych dożynek są: Agnieszka Węglewska z woj. łódzkiego oraz Dawid Jezierski z woj. małopolskiego.

  Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszą liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też skosztować regionalnych potraw. Uroczystości zakończy w niedzielę wieczorny koncert zespołu Feel.

  Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

  Pełny tekst homilii ks. bp. Józefa Zawitkowskiego

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • gosc
   18.09.2017 06:27
   Od czasu zatrzymania przez prezydenta Dude reformy sądownictwa i nagonki na ministra Macierewicza - najlepszego z szefów MON, straciłam zaufanie i sympatie do pana prezydenta.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół