Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lokalizacja przesądzona

W Stanisławowie w gminie Baranów, leżącym w diecezji łowickiej, ma zostać wybudowany Centralny Port Komunikacyjny. Lokalizację wskazał rząd. Oprócz największego lotniska w Polsce mają tam powstać także linia szybkiej kolei i droga ekspresowa.

Decyzję ogłosili we wtorek 19 września premier Beata Szydło i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Rada Ministrów przyjęła jego rekomendację, aby lotnisko powstało właśnie w tym miejscu, prawie 40 km od Warszawy. Lokalizacji nie wybrano przypadkowo. Ma duże atuty komunikacyjne - przecina ją autostrada A2 i leży w pobliżu linii kolejowej Żyrardów-Koluszki-Łódź.

Premier Szydło podczas konferencji prasowej zapewniła, że na dniach minister Wild przedstawi projekt uchwały z kalendarium i harmonogramem największej planowanej przez rząd inwestycji. "To na pewno ogromna szansa na rozwój nie tylko gminy, ale także całego regionu" - mówił Andrzej Kolek, wójt gminy Baranów w Radiu Dla Ciebie.

Gmina jest typowo rolnicza, grunty orne zajmują tam ok. 90 proc. powierzchni. Mieszka tu niewiele ponad 5 tys. osób. Pod lotnisko przewidziano ok. 800 hektarów. Ukończenie inwestycji zaplanowano w 2028 lub 2029 roku.

Koszt budowy lotniska, które docelowo ma obsługiwać nawet ponad 50 mln pasażerów rocznie, wyniesie ok. 30 mld zł.  Centralny Port Komunikacyjny będzie nosił imię Solidarności.

Aby inwestycja mogła być zrealizowana, potrzeba będzie wysiedlić kilkadziesiąt rodzin. Stąd wśród mieszkańców nie brakuje zwolenników, jak i przeciwników powstania w gminie lotniska. Ci pierwsi liczą na rozwój regionu, na nowe miejsca pracy, drudzy obawiają się hałasu i uciążliwości związanych z obsługą lotniska.

Więcej o inwestycji, reakcjach mieszkańców i włodarzy gminy Baranów i gmin sąsiednich w 40. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 8 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy