• facebook
 • rss
 • Życie jak scenariusz filmowy

  Maria Grabowska

  dodane 14.10.2017 06:47

  W kinoteatrze "Polonez" w Skierniewicach odbyła się premiera najnowszego filmu w reżyserii Michała Kondrata pt. "Dwie Korony". Film przedstawia życie o. Maksymiliana Kolbego od dzieciństwa aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

  W premierowym pokazie udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych przy Liceum im. Bolesława Prusa w Skierniewicach oraz ich młodsi koledzy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Źródła" w Skierniewicach i Szkoły Podstawowej w Dzierzgówku.

  Gośćmi spotkania byli ks. Ryszard Urbański, rezydent parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach, i przybyły z klasztoru w Niepokalanowie franciszkanin o. Ignacy Kosmana, który opowiadał młodzieży o faktach z życia św. Maksymiliana Kolbego, również tych, które nie znalazły się w filmie.

  Na pokazie pojawił się reżyser filmu Michał Kondrat. Przyznał, że pomysł na film narodził się dawno temu.

  - Życie ojca Maksymiliana jest gotową historią, scenariuszem na film, a moment śmierci jest tylko uwiecznieniem tego fenomenalnego życia. Uważam, że film obejmujący całe życie św. Maksymiliana Kolbego, a nie tylko wątek dotyczący jego śmierci i Auschwitz, powinien być zrealizowany już dużo wcześniej. W filmie ujawniamy rzeczy nieznane dotąd z życia ojca Maksymiliana. Zachęcam do oglądania, szczególnie szkoły i katechetów, by dzieci miały świadomość jak wielkich Polaków, a nie tylko świętych, mamy w naszym narodzie, byśmy mogli czerpać inspiracje i mieć powody do dumy - mówi reżyser.

  Światowa premiera filmu miała miejsce w Cannes. Odbyły się także pokazy w Stanach Zjednoczonych i w Watykanie.

  Termin polskiej premiery wybrano nieprzypadkowo. W październiku tego roku obchodzimy setną rocznicę Objawień Fatimskich, na ten miesiąc przypada również 35-lecie kanonizacji ojca Maksymiliana i 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej.

  Zdjęcia do filmu realizowano w Polsce, Japonii i we Włoszech. W filmie występują m.in: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Artur Barciś, Dominika Figurska i Sławomir Orzechowski. 

  Pokaz w kinoteatrze "Polonez" odbył się w ramach organizowanego przez parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach X Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół