• facebook
 • rss
 • Przesłanie błogosławionego

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 14.10.2017 09:26

  Uroczystość bł. Honorata Koźmińskiego, współpatrona diecezji łowickiej, świętowano 13 października w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie spędził ostatnie lata życia.

  Eucharystii w świątyni klasztoru kapucynów przewodniczył o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, sekretarz Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, a zarazem koordynator obchodów Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego. Obchody zorganizowane są w związku z 100. rocznicą śmierci błogosławionego kapucyna. Zmarł w klasztorze w Nowym Mieście nad Pilicą 16 grudnia 1916 roku.

  W homilii o. Filipiuk nawiązał do pobożności maryjnej o. Honorata. Posłużył się jego rękopisem, który niedawno został po raz pierwszy wydany drukiem.

  "Obudź się ludu Lechicki, bogobojny i religijny, narodzie rdzennie Katolicki - byłeś niegdyś przedmurzem Chrześcijaństwa, o które próżno szczerbiły się miecze pogańskie, dziś masz być przedmurzem jego duchowym, o które ma się odbić obojętność, niedowiarstwo i zwątpienie oziębłych" - przytoczył końcowy fragment zawarty w książce "Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą".

  Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami bł. Honorata złożonymi w srebrnej trumnie. Relikwiarz nieśli nowicjusze kapucyńscy, władze miasta, siostry ze gromadzeń honorackich, członkowie franciszkańskiego zakonu świeckich i strażacy.

  Na koniec wierni ucałowali relikwie. Miejscowym zwyczajem zabrali ze sobą jabłka bł. Honorata - poświęcone owoce, dar jednego z sadowników.

  Duży relikwiarz tylko na tę uroczystość wrócił do nowomiejskiego klasztoru. W Roku Błogosławionego Ojca Honorata Koźmińskiego peregrynuje po różnych miejscach w Polsce.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół