• facebook
 • rss
 • Głosić, przemieniać, wychowywać

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 26.11.2017 23:51

  Polska Prowincja Zakonu Pijarów zakończyła 26 listopada w Łowiczu obchody Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. W uroczystości uczestniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.

  Świętowanie związane było z 400-leciem wspólnoty pijarów oraz 250. rocznicą kanonizacji założyciel zakonu św. Józefa Kalasancjusza. Obchodom towarzyszyło hasło: "Głosić, przemieniać, wychowywać".

  Główna inauguracja jubileuszu odbyła się 27 listopada 2016 r. w Rzymie, w domu generalnym zakonu i w kościele św. Pantaleona. Przypadł wtedy obchodzony dorocznie w placówkach pijarskich dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza, zwany Patrocinium.

  W Polsce pijarzy rozpoczęli świętowanie 26 listopada ubiegłego roku w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Mszy św. przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W uroczystości wziął także udział kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski.

  Rangę Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego podkreślił papież Franciszek, który skierował do pijarów okolicznościowe przesłanie i wydał bullę, w której udzielił wiernym przywileju uzyskania odpustu zupełnego we wszystkich pijarskich kościołach, sanktuariach i parafiach przez udział w obchodach jubileuszu.

  Pijarzy w Polsce zajmują się głównie działalnością oświatową i wychowawczą. Prowadzą szkoły w 7 miastach: Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie.

  Wybór Łowicza na zakończenie obchodów nie jest przypadkowy. Pijarzy obecni są tu od 1668 roku. Niemal od samego początku pobytu prowadzili szkołę. Odbywały się tu kapituły zakonne. Na jednej z nich, w 1753 r., ks. Stanisław Konarski, pijar, przedstawił swój projekt reformy szkolnictwa pijarskiego. Wprowadzenie go w życie dało impuls do zmian w polskiej oświacie. Postać tego pedagoga oraz reformatora wspominał także Jan Paweł II w homilii o rodzinie i wychowaniu, wygłoszonej w Łowiczu w 1999 roku.

  Działalność pijarów w mieście wspierali prymasi Polski - arcybiskupi gnieźnieńscy, którzy w Łowiczu mieli swoją rezydencję. Stąd obecność prymasa Wojciecha Polaka w łowickich obchodach. Zjechali na nie pijarzy z całej polskiej prowincji. Były też delegacje szkół prowadzonych przez zakon.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół