• facebook
 • rss
 • Wszyscy tak samo ważni

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 04.01.2018 20:55

  W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się spotkanie opłatkowe biskupa łowickiego z dyrektorami szkół. Uczestniczyli w nim kuratorzy łódzki i mazowiecki.

  Na zaproszenie ordynariusza łowickiego bp Andrzeja F. Dziuby odpowiedzieli szefowie placówek oświatowych z terenu diecezji łowickiej. Zgodnie z dorocznym zwyczajem po odczytaniu fragmentu Ewangelii wystawiono jasełka. Tym razem w przedstawieniu o tematyce bożonarodzeniowej zagrali uczniowie szkół podstawowych z Jamna, Niedźwiady i Wygody, których organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Oświaty Gminy Łowicz.

  Tytuł jasełek "Gody, Pańskiego Dzieciątka święto" zaczerpnięto z "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. Część młodych aktorów wystąpiła w strojach łowickich i swoje kwestie mówili gwarą. Dialogi, również humorystyczne, przeplatane były tradycyjnymi i współczesnymi kolędami. Występ nagrodziły rzęsiste brawa. Zgromadzeni w auli docenili grę uczniów i przesłanie jasełek - główny bohater, łowicki gospodarz zmienił swoje nastawienie do ludzi, niczym skąpiec Scrooge z "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa.

  Tradycją jest, że dyrektor placówki, która wystawia jasełka, składa również życzenia świąteczne. Uczyniły to prezes i wiceprezes stowarzyszenia - Marzanna Kujawiak i Agnieszka Wawrzyniak.

  - W tym wielkim dziele formacji serc dziękuję za wszelką życzliwość wszystkim dyrektorom - panią, panom, siostrom i księżom - różnych placówek oświatowych. Jesteście wszyscy tak samo potrzebni, tak samo ważni, tak samo obdarzani zaufaniem. Zawsze będziemy wracać do tego, że tu w Łowiczu Ojciec święty Jan Paweł II w 1999 roku mówił o znaczeniu szkoły. Stąd popłynęło na cały świat orędzie o znaczeniu edukacji. Dlatego chcemy za tym wielkim mistrzem iść i nie zawieść jego nadziei - mówił bp Dziuba.

  Życzenia zebranym przekazały także Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, i Elżbieta Ratyńska, łódzki wicekurator oświaty. Potem podzielono się opłatkiem.

  W gronie uczestników spotkania byli też Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi, Małgorzata Wrzodak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach, Teresa Janicka-Panek, rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks. Wiesław Wronka, wikariusz generalny diecezji łowickiej, ks. Sławomir Sobierajski i ks. Kamil Goc z Wydziału Nauki Katolickiej kurii łowickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół