Stulecie konsekracji łąkoszyńskiego kościoła

Marcin Kowalik

publikacja 21.10.2012 16:54

W niedzielę 21 października w kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika w Kutnie została odprawiona Msza św. dziękczynna w rocznicę 100-lecia konsekracji świątyni.

Bp Andrzej F. Dziuba i proboszcz ks. Mirosław Czarnołęcki w czasie Mszy dziękczynnej za konsekrację kościoła Bp Andrzej F. Dziuba i proboszcz ks. Mirosław Czarnołęcki w czasie Mszy dziękczynnej za konsekrację kościoła
Marcin Kowalik/GN

Tego samego dnia młodzież z parafii św. Stanisława przyjęła sakrament bierzmowania. - Dzisiaj musicie być misjonarzami wobec waszych kolegów i przyjaciół. Bowiem wśród nas żyje wielu chrześcijańskich pogan, którzy ochrzczeni, bierzmowani zawarli sakrament małżeństwa, zerwali łączność z Bogiem. Stąd nasze zadanie misyjne to mówić, ale jeszcze bardziej świadczyć swoim życiem o Chrystusie - powiedział bp Dziuba do młodych ludzi z racji rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego.

Na Mszy byli obecni prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz poseł Tadeusz Woźniak. Eucharystia miała wyjątkowa oprawę za sprawą chóru oraz orkiestry miejscowej OSP. Rocznica konsekracji była okazją do przypomnienia bogatej historii tego miejsca. Łąkoszyn, który należy teraz do Kutna, był kiedyś miastem. A powstanie wspólnoty religijnej na tym terenie przypisuje się św. Wojciechowi.

Koncert Tadeusza Woźniaka   Koncert Tadeusza Woźniaka
Michał Jabłoński
Po Mszy wierni mogli podziwiać eksponaty ze zbiorów parafii m.in. monstrancję, tabernakulum, chorągiew i baldachim ocalałe z pożaru drewnianego kościoła. Na uwagę zasługuje również ekspozycja odrestaurowanego obrazu MB Pompejańskiej.

Pożar, spowodowany uderzeniem pioruna, miał miejsce 1909 roku. W tym samym roku, dzięki staraniom ks. Wacława Kinasta i parafian, rozpoczęto budowę obecnego kościoła. 19 października 1912 roku odbyła się konsekracja nowo wybudowanej świątyni przez bp. Kazimierza Ruszkiewicza. W czasie wojny kościół był zamknięty przez okupanta. Proboszcz ks. Jan Sulima-Przyborowski i wikariusz ks. Jan Kurowski zostali wywiezieni do Dachau i zamordowani.

O 19.00 w kościele przy ul. Łąkoszyńskiej wystąpił Tadeusz Woźniak. Zaprezentował swoje największe przeboje oraz pieśni o charakterze religijnym.