Popatrzcie na Łowicz!

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 11.11.2012 20:30

11 listopada w Łowiczu poza Dniem Niepodległości obchodzono także święto patronki diecezji. Uroczystości ku czci św. Wiktorii były także diecezjalnym rozpoczęciem Roku Wiary.

Podczas obchodów św. Wiktorii jej relikwie niosły różne stany Podczas obchodów św. Wiktorii jej relikwie niosły różne stany
Agnieszka Napiórkowska/GN

Tradycyjnie już uroczystości ku czci św. Wiktorii, patronki Łowicza, powiatu i diecezji, odbyły się w Narodowe Święto Niepodległości. Jak co roku, poprzedzone zostały peregrynacją relikwii świętej po wszystkich kościołach łowickich. Centralne uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele Świętego Ducha, po którym  ulicami miasta wyruszyła procesja z relikwiami świętej. W drodze prowadzone były rozważania przeplatane śpiewem. Relikwiarz nieśli m.in. klerycy, nauczyciele, siostry zakonne, katecheci, harcerze, członkowie Kół Żywego Różańca, władze miejskie i samorządowe. Na Starym Rynku, po wciągnięciu flagi biało- czerwonej za ojczyznę, miasto i diecezję modlili się starosta, burmistrz i bp   Ordynariusz, który udzielił także błogosławieństwa na cztery strony świta relikwiami św. Wiktorii.

Po zakończeniu procesji w katedrze łowickiej została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard. Józef Glemp. W homilii prymas podkreślił, iż Łowicz jest jedynym miastem w Polsce, którego świętowanie wywodzi się z dwóch źródeł. Pierwszym jest kult oddawany świętej Rzymiance, która nad wszystko pokochała Chrystusa. Odrzucając małżeństwo z poganinem obroniła swoje zasady i przekonania. To było rzeczywiste zwycięstwo. Drugą przyczyną i źródłem świętowania jest Święto Niepodległości. Kaznodzieja poszukiwał wspólnego mianownika dla obu uroczystości: patronalnej, w której czczona jest św. Wiktoria i narodowej, przypominającej odzyskanie niepodległości po latach zaborów. Wspólnym słowem, który łączy dwa momenty, jak zauważył prymas  jest  słowo „zwycięstwo”, które może odnosić się do różnych obszarów m.in. militarnego i duchowego. W dalszych rozważaniach kard. pytał retorycznie czy można oba święta łączyć. Odpowiadając powiedział. – Idący w Warszawie niech przypatrzą się Łowiczowi. Jakże pięknie jest kiedy wszyscy razem mogą iść obok siebie w zgodzie. Gdzie obok Kół Żywego Różańca, idą władze miasta, kler, siostry zakonne, kombatanci i młodzież. I to wszystko jest zgrane. Niech dobre wzorce, które są otaczają będą wzorem dla innych – mówił kard. senior.

Oprócz trzech łowickich biskupów, w bazylice celebrę sprawowali także abp Władysław Ziółek, bp Wojciech Polak, który przewodniczył procesji z relikwiami, a także bp Adam Lepa. Obecni byli także kanonicy prymasowskiej kapituły gnieźnieńskiej, kanonicy kapituł z Kruszwicy, Bydgoszczy, Łowicza i Tumu.

Podczas Mszy św. w związku z diecezjalną inauguracją Roku Wiary nastąpiło jej uroczyste wyznanie.Na zakończenie Mszy św. słowo do przybyłych skierował także bp Andrzej F. Dziuba. Ordynariusz odniósł się do wypowiedzianego uroczyście słowa „wierzę”

W procesji uczestniczyło duchowieństwo a także rzesza wiernych   W procesji uczestniczyło duchowieństwo a także rzesza wiernych
Agnieszka Napiórkowska/GN
Nie zabrakło też pocztów sztandarowych   Nie zabrakło też pocztów sztandarowych
Agnieszka Napiórkowska/GN
Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard Józef Glemp   Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił prymas senior kard Józef Glemp
Agnieszka Napiórkowska/GN