Szachowe zmagania

Marcin Kowalik

publikacja 02.12.2012 11:57

W sali OSiR w Łowiczu rozegrano turniej szachowy, w którym grano bez podziału na kategorie wiekowe.

Pojedynki rozgrywano bez podziału na kategorie wiekowe Pojedynki rozgrywano bez podziału na kategorie wiekowe
Marcin Kowalik/GN

W sobotę 1 grudnia do czwartych zawodów o Puchar Dyrektora OSiR w Łowiczu zgłosiło się 24 zawodników i zawodniczek z Łowicza i okolic. Rywalizacja odbywała się system 9 rund po 15 minut. Zwycięzcą w kategorii open został Zdzisław Orzechowski, który wyprzedził Andrzeja Woźniaka i Zuzannę Mazgaj.
W klasyfikacji juniorów wygrał Gabriel Jagura, drugie miejsce zajął Jan Karczewski, a trzecie Norbert Jagura. Wśród dziewcząt, ze względu na to, że Zuzanna Mazgaj zajęła trzecie miejsce w kategorii open, najlepsza okazała się Weronika Staszewska przed Natalią Sobieraj. Nagrodę dla najstarszego zawodnika turnieju odebrał Tadeusz Nodzak, a dla najmłodszego – Jan Gratys. Nagrodę dla najlepszego zawodnika początkującego z rankingiem 1000 otrzymał Ryszard Kępka.

Z roku na rok ranga imprezy rośnie, w czym duża zasługa Roberta Chojnowskiego animatora szachów w Łowiczu i regionie. – W tym roku w zawodach wzięło udział 10 osób więcej niż przed rokiem. Bardzo cieszy również, że do turnieju przystąpili młodzi początkujący zawodnicy. Jak się okazało wcale nie było łatwo z nim grać – mówi R. Chojnowski.

Organizator turnieju Robert Chojnowski i dyrektor OSiR w Łowiczu Zbigniew Kuczyński z pamiątkowym grawertonem otrzymanym za wspieranie sekcji szachowej   Organizator turnieju Robert Chojnowski i dyrektor OSiR w Łowiczu Zbigniew Kuczyński z pamiątkowym grawertonem otrzymanym za wspieranie sekcji szachowej
Zuzanna Mazgaj reprezentująca UKS Pałac Nieborów potwierdziła wysoką formę również na rozegranym pod koniec listopada w Łodzi V Memoriale Szachowy im. Kazimierza Makarczyka. W silnie obsadzonym turnieju juniorów z ponad setką graczy w dziewięciu rundach zdobyła aż 7 punktów i zwyciężyła w generalnej klasyfikacji dziewcząt jednocześnie zajmując 5. miejsce w całym turnieju. W kategorii dziewcząt do lat ośmiu swoje pierwsze złoto zdobyła 7-letnia Eliza Placek. Jej wynik 44. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 5 zdobytych punktów był pozytywnym zaskoczeniem dla trenera R. Chojnowskiego. Srebro w kategorii chłopców do lat 10 zdobył Gabriel Jagura, a brąz Jan Karczewsk. Wśród dziewcząt w kategorii do lat 10 trzecie miejsce przypadło Lidii Kuś. Dobre wyniki osiągnęli też: Angelika Kubiszewska (D-8) i Mateusz Brzozowski (C-15), którzy zajęli miejsca tuż za podium oraz szósty w kategorii C-8 Dawid Brzozowski. W nieoficjalnej klasyfikacji klubowej, w której liczyły się wyniki 4 najlepszych zawodników w klasyfikacji końcowej turnieju, UKS Pałac Nieborów zajął II miejsce ulegając o pół punktu rywalom z Wielunia.

Pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu turnieju o Puchar Dyrektora OSiR w Łowiczu   Pamiątkowe zdjęcie po zakończeniu turnieju o Puchar Dyrektora OSiR w Łowiczu
W listopadzie zakończyły się również Mistrzostwa Łowicza w szachach "szybkich" P-15 na rok 2012. Najlepszy okazał się Zdzisław Orzechowski zwyciężając bez problemu w rozgrywkach zdobył aż 12,5 pkt. Drugi był Grzegorz Marczak, który grając bardzo odważnie i bez żadnego respektu dla przeciwników z II kategorią uzbierał 9,5 pkt., a trzeci był nestor łowickich szachów Tadeusz Nodzak zdobywając 8,5 pkt.