Wyklęci znad Bzury

Marcin Kowalik

publikacja 02.03.2013 17:18

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w diecezji łowickiej rozpoczęły się jeszcze przed 1 marca.

Warta przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość Warta przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość
Marcin Kowalik/GN

W czwartek 28 lutego w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą zorganizowano spotkanie z żołnierzami wyklętymi. Gośćmi honorowymi byli: por. IV Komendy WIN Leszek Andrzej Mroczkowski oraz kombatant Stefan Kania ps. „Zawzięty”.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna sylwetek żołnierzy wyklętych, oficerów WP, uczestników walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. oraz otwarcie wystawy IPN "Zaplute karły reakcji". Delegacja władz miasta, reprezentanci muzeum, jednostki wojskowej w Bielicach i grupy rekonstrukcji historycznych udali się do Witkowic, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ppłk. Łukasza Cieplińskiego, pseudonim „Pług”.

Młodzież na wsytawie "Zaplute karły reakcji" w sochaczewskim muzeum   Młodzież na wsytawie "Zaplute karły reakcji" w sochaczewskim muzeum
Marcin Kowalik/GN
Z inicjatywy posła Macieja Małeckiego przy poparciu burmistrza Sochaczewa zorganizowano również konkurs dla młodzieży „Myśmy rebelianci, Żołnierze Wyklęci", który wygrał Jakub Zarzyński z gimnazjum w Młodzieszynie. Nagrody laureatom wręczono 1 marca tuż przed pokazem filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” w sochaczewskim kinie. Film opowiada o życiu Mieczysława Dziemieszkiewicza, młodego działacza polskiego antykomunistycznego podziemia, dowódcy oddziału partyzanckiego o pseudonimie „Rój”.

10 marca w Sochaczewie odbędą się Zawody Pamięci Żołnierzy Wyklętych o Puchar Polski Centralnej w MMA.

 

Kibice z łowickiego fanklubu Widzewa w hołdzie poległym żołnierzom wyklętym złożyli wieniec i odpalili race   Kibice z łowickiego fanklubu Widzewa w hołdzie poległym żołnierzom wyklętym złożyli wieniec i odpalili race
Marcin Kowalik/GN
W Łowiczu o wyklętych bohaterach pamiętały władze miasta, składając 1 marca wieniec przy pomniku Synom Ziemi Łowickiej i Bojownikom o Niepodległość.

Wieczorem po Mszy św. w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy wyklętych w kościele pijarów przed pomnikiem odbył się apel poległych połączony z modlitwą.

Do wiecu zorganizowanego przez lokalny klub "Gazety Polskiej" przyłączyli się w kulturalny sposób członkowie łowickiego fanklubu Widzewa. Złożyli swój wieniec i na cześć poległych odpalili race. To spotkało się z niezrozumieniem policji, która interweniowała, wzbudzając tym samym dezaprobatę zebranych przy pomniku. Młodzież w obronę wzięli nawet starsi ludzie.


Władze miasta zapraszają 8 marca na uroczystości pod tablicą pamiątkową przy ul. Kurkową, upamiętniającą akcję odbicia z więzienia UB i NKWD, żołnierza AK i członka Szarych Szeregów Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawie Mazowieckiej   Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rawie Mazowieckiej
Archiwum UM w Rawie Mazowieckiej
W Rawie Mazowieckiej pamięć członków zbrojnego podziemia antykomunistycznego uczczono przez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu wojskowym. Modlitwę w intencji poległych żołnierzy odmówił ks. prałat  Mieczysław Iwanicki.

W Skierniewicach już 10 lutego w kościele garnizonowym odsłonięto tablicę poświęconą walczącym z komunistycznym zniewoleniem. Tablica oddaje również hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce i wszystkim Polakom, którzy zginęli za ideały NSZZ „ Solidarność”. Gościem honorowym uroczystości był ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

W Kutnie Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych zostanie odprawiona 3 marca o godz. 11.30 w kościele pw. św. Wawrzyńca. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewni Orkiestra Dęta Clonovia im. 37 Pułku Piechoty z Klonowca.

W Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otwarto 1 marca wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz”. Również w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 6 marca 2012 r. o 18.00 w muzeum odbędzie się wykład Jacka Pawłowicza z OBEP IPN w Warszawie oraz pokaz filmu „Śmierć rotmistrza Pileckiego”.

Na uwagę zasługuje inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. W sobotę 9 marca o 17.00 w auli gimnazjum w Iłowie rozpocznie się koncert pt. Żołnierze Wyklęci Chwała Bohaterom, podczas którego zagrają Andrzej Kołakowski i raper Tadek z Firmy. Już w niedzielę 3 marca o 12.00 w kościele parafialnym odprawiona będzie Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych