Komplementy dla Maryi

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 14.05.2013 15:03

13 maja rozpoczęły się nabożeństwa, które do października, każdego 13. dnia miesiąca, będą odprawiane przed figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Nabożeństwo fatimskie w parafii św. Jakuba w Skierniewicach poprowadził bp Józef Zawitkowski Nabożeństwo fatimskie w parafii św. Jakuba w Skierniewicach poprowadził bp Józef Zawitkowski
Agnieszka Napiórkowska /GN

We wtorek, 13 maja, niemal we wszystkich kościołach diecezji rozpoczął się cykl nabożeństw fatimskich. Nawiązują one do objawień Matki Bożej w Fatimie od 13 maja do października 1917 r.

Podobnie, jak Maryja objawiała się przez kolejne sześć miesięcy, tak też 13. dnia każdego miesiąca wierni będą się gromadzili w kościołach na Mszach św., po których przed figurą Matki Bożej Fatimskiej będą odmawiali Różaniec, śpiewali Apel Jasnogórski i pieśni maryjne.

We wtorek pierwsze nabożeństwo Fatimskie w tym roku w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach tradycyjnie prowadził bp Józef Zawitkowski. Podczas homilii, wspominając pątników, którzy tego dnia wyruszyli z Łowicza na Jasną Górę, powiedział, że życie człowieka jest drogą.

– Znam wiele szlaków: górskich, leśnych, a także ten bursztynowy. Znam drogi wielkich wodzów i królów. Ale to nie to. Znam też polskie drogi. Znam je z filmu. One są trudne. I znam autostrady. Teraz krótko się jedzie z Łowicza do Skierniewic i z Łodzi do Warszawy. Czasem chciałoby się stanąć na takim węźle, na którym krzyżują się te szybkie trasy i zapytać: "Ludzie, dokąd wy tak pędzicie?". Bez Boga nie ma żadnej drogi. Bez Niego one prowadzą donikąd – mówił kaznodzieja.

W dalszej części homilii bp Józef odniósł się do święta Matki Bożej Fatimskiej. – Co też człowiek o Niej nie nawymyślał! Nazwał ją: Różą Duchowną, Wieżą Dawidową, Bramą Niebieską, Domem z Kości Słoniowej. To są wszystko komplementy dla Maryi. A o Matce Bożej Fatimskiej można opowiadać długo. Przychodzi wówczas, gdy jest człowiekowi najbardziej potrzebna. I mówi, byśmy czynili pokutę. Druga prośba dotyczy odmawiania Różańca, podczas którego zapewnia, że będzie z modlącymi się – mówił biskup.

Po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa wierni odmówili Różaniec, a modlitwę "Ojcze nasz" wypowiadali z rękoma wzniesionymi do góry. Po modlitwie różańcowej nastąpiła procesja wokół kościoła z figurą Pani Fatimskiej z zapalonymi zniczami. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski, po którym wszystkim zebranym biskup Zawitkowski udzielił błogosławieństwa.