Mówili o zielonej energii

rw

publikacja 25.05.2013 11:50

W Mszczonowie w Hotelu Panorama odbyło się spotkanie dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Dwudniowe warsztaty otworzył burmistrzJózef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa Dwudniowe warsztaty otworzył burmistrzJózef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa
Rafał Wasilewski

Dwudniowa konferencja odbywająca zorganizowana została pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach międzynarodowego projektu  „GEOCOM” - Geothermal Communities, który skupia 16 partnerów - naukowców, ośrodki badawcze oraz gminy z terenu całej Europy wykorzystujące na swoim terenie źródła geotermalne.

W projekcie tym jako jedyni partnerzy z terenu naszego kraju biorą udział - gmina Mszczonów oraz Polska Akademia Nauk w Krakowie. Pisząc o projekcie „Geocom” należy wspomnieć, iż jego zasadniczym celem jest koordynacja i wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń oraz rozwój nowych technologii w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony został na warsztaty  w gronie naukowców, ekspertów oraz przedstawicieli samorządów z terenu całego regionu. 

Konferencję otworzyli wspólnie lokalni włodarze – Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa oraz Łukasz Koperski, przewodniczący RM. Z krótkim wystąpieniem pojawił się także Wojciech Szustakiewicz, starosta powiatu żyrardowskiego.

Następnie  prowadząca spotkanie Jadwiga Barbulant, skarbnik Mszczonowa, przekazała głos ekspertom z PAN, wśród których znaleźli się prof. Beata Kępińska, dr Wiesław Bujakowski oraz dr Leszek Pająk. Wszyscy reprezentowali oni Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią (IGSMiE) PAN w Krakowie.

Tematem wyjściowym do rozważań stały się podstawowe informacje o projekcie „Geocom” oraz zagadnienia dotyczące  inicjowania i realizacji projektów geotermalnych w powiązaniu z innymi odnawialnymi źródłami energii. W swoich referatach eksperci poruszyli m.in.  charakterystykę, stan i perspektywy wykorzystania energii geotermalnej w Polsce, zasoby, stan i możliwości wykorzystania energii geotermalnej w rejonie Mszczonowa i środkowej Polski,  aspekty ekonomiczne stosowania energii geotermalnej w warunkach polskich, a także bardzo interesująco omówili wykorzystanie energii geotermalnej w układach hybrydowych z innymi OZE.

Na uwagę zasługują szczególnie pomysły łączące energię geotermalną z energią pozyskiwaną dzięki ogniwom fotowoltaicznym czy też panelom słonecznym.

Podczas spotkania uczestnicy warsztatów zapoznali się również z rozwojem wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce w świetle dokumentów rządowych, który przedstawiła Małgorzata Turalska, przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki.

Zebrani dowiedzieli się także o możliwościach wsparcia finansowego w ramach programu „Jessica”, które przybliżył Włodzimierz Pomierny, ekspert ds. energii odnawialnych  z Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Poza tym pierwszy dzień konferencji poświęcony został jeszcze na omówienie konkretnych przykładów projektów już funkcjonujących uwzględniających energię geotermalną oraz systemy działające w zintegrowaniu z innymi źródłami OZE. Przedstawiono m.in. jako przykłady - Galantę - miasto pilotowe Projektu GEOCOM  (Leszek Pająk, IGSMiE PAN), Geotermię Mazowiecką (Marek Balcer, prezes), Termy Mszczonów (Michał Szymański, dyrektor OSiR Mszczonów), a także przybliżono uczestnikom warsztatów wykorzystanie wód geotermalnych na przykładzie Islandii (Krzysztof Zawadzki, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Żyrardowie). Omówiony został także przykład austriackiej gminy Mureck (Karolina Smętkiewicz, Uniwersytet Łódzki).

Ostatnim punktem spotkania był panel dyskusyjny, w którym m.in. wzięli udział: Grażyna Szulc-Chlebicka i Krzysztof Suliński, przedstawiciele MJWPU, Magdalena Dąbrzał z WFOŚiGW, Krystyna Lenarczyk, prezes Mazowieckiego Oddziału „Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji, a także Robert Błaszczyk, Sławomir Bugalski z firmy EcoExperts.

Drugiego dnia - 21 maja - w konferencji mogli brać udział przedstawiciele lokalnego biznesu, rolnicy, młodzież, a także mieszkańcy z terenu miasta i gminy Mszczonów zainteresowani szeroko rozumianą tematyką odnawialnych źródeł energii.

Tego dnia panele wykładowe odwiedziło łącznie ponad 70 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowiła młodzież z lokalnego Zespołu Szkół, która z zainteresowaniem śledziła wykłady ekspertów z PAN, przedstawiciela Mazowieckiej Agencji Energetycznej i prezesa Geotermii Mazowieckiej. Dotyczyły one m.in. zasobów, stanu oraz wykorzystania energii geotermalnej w Polsce, możliwości integracji OZE z istniejącymi obecnie systemami energetycznymi, odnawialnych źródeł energii na terenie środkowej Polski.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się także wielu ciekawostek technicznych związanych z funkcjonowaniem zakładu Geotermii Mazowieckiej w Mszczonowie, a także mogli zapoznać się z przykładami dobrych praktyk na przykładzie miast biorących udział w projekcie „Geocom” takich jak: Galanta (Słowacja), Montieri (Włochy) czy też Morahalom (Węgry).

Wspaniałym zakończeniem warsztatów okazała się krótka dyskusja końcowa zapoczątkowana przez jednego z gości, który zasygnalizował, iż być może w niedalekiej przyszłości źródłem energii, które zaczniemy wykorzystywać na większą skalę staną się zasoby wodne naszej planety oraz ogniwa wodorowe. Pierwsze takie projekty funkcjonują już z powodzeniem na terenie Stanów Zjednoczonych i w perspektywie wyczerpania się głównych dzisiejszych źródeł energii - ropy naftowej czy też złóż węgla - to właśnie do rozwiązań opartych na ogniwach wodorowych należeć będzie kolejna epoka w dziejach ludzkości.