Szli w kierunku rodziny

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 26.05.2013 17:00

W niedzielę 26 maja w Skierniewicach przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.

II Marsz dla Życia i Rodziny w Skierniewicach II Marsz dla Życia i Rodziny w Skierniewicach
Agnieszka Napiórkowska /GN

Skierniewicki Marsz rozpoczął się Mszą św. w kościele garnizonowym, po której ci, którym bliskie są wartości rodzinne przemaszerowali ulicami miasta na rynek.

Uczestnicy Marszu nieśli kolorowe balony, wiatraczki, transparenty i flagi. Skandowali hasła promujące wartości chrześcijańskie, rodzinę i troskę o życie. Głównymi Organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny było: Stowarzyszenie „Dar Życia”, Parafia pw. świętego Stanisława biskupa i męczennika, a także Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego w Skierniewicach. Honorowy patronat nad Marszem objął bp Andrzej F. Dziuba, którego list odczytano po dotarciu na rynek.

Wspólne wędrowanie ulicami miasta było afirmacją dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także radością i dumą z życia rodzinnego, wychowywania dzieci, miłości małżeńskiej i rodzicielskiej.

Marsz bez wątpienia był świętem rodzin, stanowiącym okazję do spotkania osób podzielających wspólne wartości. - Organizując Marsz chcieliśmy pokazać to, co pozytywne, uwypuklić wszystkie dobre, piękne aspekty życia rodzinnego, małżeńskiego. Jednocześnie wskazać na to, co  naszym zdaniem złe. Wciąż niepełną ochronę życia człowieka, na to, że rodziny w Polsce nie są dowartościowane, chociażby przez system podatkowy – tłumaczy Paweł Kwaśniak, prezes Stowarzyszenia „Dar Życia” jednego z głównych organizatorów skierniewickiego marszu.

Skierniewicki marsz zakończył koncert dziecięcego zespołu „Dzieci z Brodą” znanego muzyka  Joszka Brody. Zespół od lat zachwyca starszych i młodszych słuchaczy piosenkami niosącymi przesłanie o nadziei, miłości, przebaczeniu. Wiele piosenek mówi także o miłości, rodzinie i wartości jaką jest życie.

Co warto dodać, dziecięcym śpiewom towarzyszy gra i wokal profesjonalnych muzyków, przede wszystkim Joszka Brody, który urozmaica utwory grą na niezwykłych instrumentach etnicznych: cymbałach węgierskich, altówce węgierskiej, kobzie ośmiostrunowej, utogordonie i wielu innych. Z zespołem wielokrotnie występowali: Wojciech Waglewski, Kayah, Darek Malejonek, Antonina Krzysztoń, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Janusz Yanina Iwański, Cezary Paciorek, Piotr „Stopa” Żyżelewicz oraz znakomici muzycy z Węgier i Słowacji, artyści flamenco oraz górale z Istebnej i Koniakowa. 

Podczas koncertu zbierano podpisy wspierające rodzinę i chroniące życie.