Kramnice w nowej szacie

Marcin Kowalik

publikacja 08.06.2013 13:46

Rewitalizacja Kramnic Miejskich w Sochaczewie tchnęła w budynek nowe życie. To ważne wydarzenie dla miasta i jego mieszkańców.

Budynek kramnic miejskich w Sochaczewie nabrał nowego blasku Budynek kramnic miejskich w Sochaczewie nabrał nowego blasku
Marcin Kowalik /GN

Kramnice Miejskie w Sochaczewie powstały w XIX w. przy ul. Warszawskiej, głównej arterii miasta. Budynek od początku posiada charakterystyczne podcienia z arkadami na toskańskich półkolumnach. To miejsce handlu po I wojnie światowej zostało powiększone poprzez dobudowanie piętra. Rewitalizacja kosztowała 9 mln zł z czego 85 proc. pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki temu budynek odzyskał dawną świetność i zyskał nowe funkcje.

Remont objął m.in. nadbudowę piętra, przebudowę dachu, przeszklenie wewnętrznego podwórka, utworzenie dodatkowej klatki schodowej, montaż windy oraz renowację arkad wraz z tarasem. Cały obiekt jest klimatyzowany. Powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się ponad dwukrotnie do 2 388 mkw. Na parterze jest teraz miejsce na lokale gastronomiczne. Na piętrze swoją siedzibę będzie miała m.in. biblioteka miejska.

Nie dla wszystkich starczyło nożyczek   Nie dla wszystkich starczyło nożyczek
Uroczyste otwarcie zrewitalizowanych kramnic w Sochaczewie
Marcin Kowalik /GN
W uroczystościach otwarcia uczestniczyły delegacje miast partnerskich z Melton Mowbray w Wielkiej Brytanii i Gródka Podolskiego na Ukrainie. Najpierw były świadkami wciągnięcia flagi Sochaczewa na maszt na placu Kościuszki. Tak tradycyjnie rozpoczynają się Dni Sochaczewa.

Tradycją tych dni jest też uroczysta sesja Rady Miasta. W tym roku miała miejsce w patio kramnic, gdzie przed remontem było tylko podwórko. Sesja miała charakter szczególny - w obecności zaproszonych gości m.in. marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, posła Macieja Małeckiego, posłanki Julii Pitery, władz samorządowych miasta z burmistrzem Piotrem Osieckim oraz władz starostwa sochaczewskiego nadano Honorowe Obywatelstwo Miasta trzem zasłużonym dla Sochaczewa postaciom. Pośmiertnie wyróżniono Kazimierza Hugo-Badera, pasjonata Sochaczewa, jego historii i okolic (to dzięki jego zaangażowaniu udało się ocalić dworek w Żelazowej Woli, miejsce rodzinne Fryderyka Chopina) oraz Sylwestra Rozdżestwieńskiego, pedagoga, dziennikarza oraz propagatora sportu. Wyróżnienie odebrał również Maciej Wojewoda, założyciel i dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Otwarcie kramnic uświetnił koncert orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej i i II st. im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.