Potrójny jubileusz

Marcin Kowalik

publikacja 08.07.2013 19:34

W niedzielę 7 lipca odbyła się 45. "Niedziela Sannicka". Tego samego dnia udostępniono dla zwiedzających park otaczający zabytkowy pałac.

Zespół i GOK w Sannikach zostały wyróżnione medalami "Pro Masovia" Zespół i GOK w Sannikach zostały wyróżnione medalami "Pro Masovia"
Marcin Kowalik /GN

Jubileuszową imprezę promującą folklor regionu gąbińsko-sannickiego połączono z obchodami 60-lecia Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Sanniki" oraz 40-lecia Gminnego Ośrodka Kultury. Zarówno zespół, jak i ośrodek zostały odznaczone przez marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika medalami "Pro Masovia" przyznawanymi za zasługi na rzecz kultury Mazowsza. Ten potrójny jubileusz był okazją do zaprezentowania możliwości zespołu. Na scenie wystąpiła także Daniela Tomasik, która w zespole jest od samego początku. Co ciekawe, swój pierwszy oficjalny występ ma też grupa młodych tancerzy, która ćwiczy z zespołem od niedawna. Choreograf Katarzyna Polak może się cieszyć, że młodzi garną się do tańca. Zadowolona jest również dyrektor GOK-u Aleksandra Głowacka, która jest także wieloletnim kierownikiem zespołu mającego w swym dorobku wiele nagród zdobytych na przeglądach folklorystycznych. W 1983 r. zespół "Sanniki" reprezentował Polskę na obchodach 300-lecia Odsieczy Wiedeńskiej, gdzie towarzyszył także na krótko papieżowi Janowi Pawłowi II. Występ jubilata zaczął się od korowodu tancerzy podążających za powozem, który nieodpłatnie udostępnił Andrzej Żabka. Nie zabrakło również gości z Holandii. Na scenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny "Scaldis". Ta znajomość z Holendrami podtrzymywana jest już kilkadziesiąt lat. Efektem są również holendersko-polskie małżeństwa.

Folklor sannicki nadal jest żywy w regionie, czego przykładem jest wycinanka podarowana marszałkowi Struzikowi przez wójta gminy Gabriela Pawła Wieczorka. Wykonała ją mama wójta. Marszałek nie krył radości z niespodziewanego prezentu, tym bardziej że przez wiele lat był związany z pobliskim Gąbinem.

Po odpowiednim wyposażeniu wnętrz zabytkowy pałac w Sannikach zostanie otwarty dla zwiedzających   Po odpowiednim wyposażeniu wnętrz zabytkowy pałac w Sannikach zostanie otwarty dla zwiedzających
Marcin Kowalik /GN
Przed jubileuszową imprezą w Sannikach miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Po kosztowej rewitalizacji otwarto park wokół zabytkowego pałacu. Budynek przystosowano do nowej roli Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Nie jest to rola przypadkowa. W 1828 r. przyszły kompozytor spędził tu bowiem wakacje u rodziny swojego szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka.

Uroczystość otwarcia parku dla zwiedzających rozpoczęła się koncertem chopinowskim w wykonaniu światowej sławy pianistki Rinko Kobayashi, przeplatanym poezją recytowaną przez Annę Chodakowską. Wzbudził on wielkie zainteresowanie. Nie dla wszystkich starczyło miejsc w sali koncertowej pałacu. Część osób zmuszona była wysłuchać koncertu przez otwarte okna na tarasie. Jak zapewnia dyrektor centrum Monika Patrowicz, wkrótce to się zmieni. Ponieważ sali koncertowej ze względu na jej zabytkowy charakter nie można było przebudować, podjęto starania, żeby przy wykorzystaniu sprzętu audio i wideo umożliwić odpowiedni odbiór koncertu zewnątrz budynku.

Sam pałac jeszcze nie jest otwarty dla zwiedzających. Po odpowiednim wyposażeniu ich oczom mają ukazać się odnalezione, dobrze zachowane i cenne polichromie oraz nieznane wcześniej elementy architektoniczne. Prawdopodobnie oglądał je Fryderyk Chopin podczas swojego pobytu.

Sannicki park przeszedł wielkie przeobrażenie. Przywrócono dawny układ dróg i alejek, zagospodarowano zieleń, w tym drzewa i krzewy. Wyeksponowano pomniki przyrody, m.in. wielopniowy klon srebrzysty. To świetna informacja dla turystów, ale jest też dobra wiadomość dla mieszkańców gminy. Część zespołu parkowego została bowiem zaadaptowana na ich potrzeby. Powstał teren rekreacyjno-sportowy ze sceną letnią oraz kompleksem boisk sportowych. Park wraz z boiskami czynny jest codziennie od 9 do 20.