Powrót do przeszłości

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 15.07.2013 23:56

W sobotę 13 lipca w Tumie nastąpiło oficjalne otwarcie Skansenu Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej.

W Tumie można zwiedzać Łęczycką Zagrodę Chłopską W Tumie można zwiedzać Łęczycką Zagrodę Chłopską
Janusz Jankowski

W otwarciu uczestniczyli m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, a także przedstawiciele władz gminnych i delegacje z różnych muzeów. Nie zabrakło też rzeszy mieszkańców i gości. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Paweł Olszewski, proboszcz tumskiej parafii.

W dniu otwarcia zwiedzający mogli podziwiać zrekonstruowane wiejskie chałupy, wykonane z gliny i wyposażone w meble i sprzęt domowy z przełomu XIX i XX w., drewnianą stodołę, oborę, szopę, a także olejarnię, piec do wypieku chleba i kuźnię. Główną atrakcją skansenu jest wiatrak pochodzący z około 1820 roku, który kiedyś służył mieszkańcom wsi Kwiatkówek i Zawada. W zagrodzie uwagę przykuwają także dwie kapliczki i ule. W pierwszym dniu działania osady organizatorzy przygotowali  wiele atrakcji, m.in. występy zespołów ludowych, pokazy, swojskie jadło.

Tumski skansen powstał pod opieką pracowników Zespołu Działów Etnograficznych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Jego budowa pochłonęła przeszło 2,5 mln zł, które pochodziły z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej, który jest jednym z trzech elementów projektu pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku", można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. od 9 do 17. Otwarcia dokonał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień   Otwarcia dokonał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień
Janusz Jankowski