Ratują zabytkowe grobowce

mk, Jacek Rybus

publikacja 31.07.2013 21:45

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu przystępuje do kolejnego etapu prac związanych ratowaniem zabytkowych grobów na łowickich cmentarzach.

Zabytkowe grobowce na łowickim cmentarzu Emaus zostaną w tym roku odnowione Zabytkowe grobowce na łowickim cmentarzu Emaus zostaną w tym roku odnowione
Jacek Rybus

Przeprowadzono już rozeznanie wśród firm zajmujących się renowacją nagrobków. Do PTTK wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez firmę Konserwator Dzieł Sztuki mgr Elżbieta Przebirowska w Gdyni, która łowickie nagrobki odnawiała w 2012 r. Z zebranych pieniędzy udało się wówczas odnowić grób Maurycego Klimeckiego z 1913 r. na cmentarzu Emaus i trzy groby na cmentarzu katedralnym - dwa bliźniacze nagrobki Franciszka Mazowieckiego z 1907 r. i nagrobek Stanisława Lisickiego z 1882 r. Z racji braku innych ofert, mając na uwadze dobrą współpracę z firmą, Komisja Kwestarska, składająca się z członków PTTK, postanowiła kolejny raz powierzyć firmie prace przy renowacji zabytkowych nagrobków.

W tym roku zostaną wyremontowane trzy groby znajdujące się na cmentarzu Emaus: rodziny Hauszyldów z 1893 r. i 1905 r. (dwie płyty) i Kazimierza Szymanowskiego z 1908 r. Nagrobki znajdują się obok siebie, tworząc obecnie niezagospodarowany sektor. W bliskim sąsiedztwie znajduje się mogiła łowickiego historyka ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego i dwa kolejne nagrobki, które - niestety - na renowację będą musiały poczekać do 2014 r.

Nagrobek Władysława Frątczaka z 1919 r. na cmentarzu katedralnym w Łowiczu   Nagrobek Władysława Frątczaka z 1919 r. na cmentarzu katedralnym w Łowiczu
Jacek Rybus
Równolegle z pracami na cmentarzu Emaus prowadzony będzie remont grobu na cmentarzu katedralnym. Tu poddany renowacji zostanie grobowiec Władysława Frontczaka, legionisty z 1919 r. Pieniądze na remont mogiły (8.500 zł) łowickie PTTK zdobyło z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi. W trakcie oględzin obiektu stwierdzono konieczność całkowitej rozbiórki grobowca i wykonanie na nowo stelli nagrobnej oraz krypty. Aby przystąpić do prac, postarano się o decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sporządzona została także dokumentacja merytoryczna, inwentaryzacyjna, rysunkowa i fotograficzna przed. Zanim grobowiec zostanie rozebrany, konserwator Elżbieta Przebirowska dokona odkrywek, by odczytać zniszczone napisy na grobowcu i wykonać szablony inskrypcji i profili gzymsów. Zdemontowany zostanie również porcelanowy medalion ze zdjęciem żołnierza. Z racji kompleksowej renowacji grobowca prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy - prace przygotowawcze - obejmie rozbiórkę i budowę krypty oraz zabezpieczenie pochowków na czas remontu. Drugi będzie dotyczył budowy konstrukcji grobowca. Na ten cel PTTK będzie zbierał pieniądze podczas tegorocznej listopadowej kwesty . Prace przy renowacji grobu legionisty wykona firma Tomasza Kuzy z Łowicza, pod nadzorem konserwatorskim Elżbiety Przebirowskiej.

Kwesta to tylko ułamek pracy, jaką wykonują społecznie przewodnicy i członkowie łowickiego PTTK. Po zebraniu pieniędzy i wpłaceniu do banku ich rola się nie kończy. W rzeczywistości rozpoczyna się kolejny etap kwesty, polegający na wytypowaniu grobu, wyszukaniu wykonawcy, zdobyciu niezbędnych pozwoleń, kontroli prac, a kończy ostateczne rozliczenie zebranych pieniędzy. Warto przypomnieć, że podczas kwesty 2012 r. udało się uzbierać ponad 12 tys zł.