Historia ŁPPM na Jasną Górę

nap, gor

publikacja 05.08.2013 08:32

Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę po raz pierwszy wyruszyła na pątniczy szlak w 1996 r.

Pątnicy ŁPPM na Jasną Górę idą w niej bez wzgledu na pogodę Pątnicy ŁPPM na Jasną Górę idą w niej bez wzgledu na pogodę
Agnieszka Napiórkowska /GN

Inicjatorem był ówczesny ordynariusz bp Alojzy Orszulik. Nie znaczy to bynajmniej, że wierni z diecezji wcześniej nie pielgrzymowali do Pani Jasnogórskiej. Robili to z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną. Duża część pątników jeździła do stolicy, by stamtąd rozpoczynać wędrowanie. Inni, jak choćby grupa zielono-brązowa z Łowicza, dołączali do pielgrzymki warszawskiej drugiego dnia w Miedniewicach.

Na przełomie 18 lat przewodnikami ŁPPM byli: ks. Dariusz Matuszyński SDB (1996–1998), ks. Tomasz Jackowski (1999–2001), ks. Robert Kwatek (2002–2010) ks. Rafał Babicki (2010–2017). Obecnie funkcję przewodnika ŁPPM pełni ks. Tomasz Stępniak.

ŁPPM, w przeciwieństwie do tradycyjnej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki, która corocznie do Częstochowy wyrusza przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego jest pielgrzymką młodzieżową. Wśród pielgrzymów na trasie w większości widać uczniów i studentów. Nie brakuje także młodych małżeństw wędrujących ze swoimi pociechami. Dużą część pielgrzymki stanowią pątnicy młodzi duchem.

Patnicy będa wędrować w 9 grupach   Patnicy będa wędrować w 9 grupach
Agnieszka Napiórkowska /GN
W pierwszym roku pielgrzymowania w ŁPPM do Częstochowy pątnicy wędrowali w sześciu grupach: białej, błękitnej, czerwonej, żółtej, brązowej, zielonej. Rok później dołączyły do nich dwie kolejne grupy – pomarańczowa (salezjańska) i fioletowa. W 1997 r. grupa żółta została przemianowana na cytrynową. W roku 1999 r., w którym do Łowicza z wizytą przybył ojciec święty Jan Paweł II, powstała na jego cześć grupa biało-żółtych kolorach papieskich. Od 2000 r. do Częstochowy z Łowicza wyrusza każdego 6 sierpnia dziewięć grup pątniczych.

Na przełomie lat liczebność pielgrzymów zmieniała się. Na początku z roku na rok było ich coraz więcej. Najliczniejsze lata przypadły na rok jubileuszowy i 2001 rok, kiedy na Jasną Górę we wszystkich grupach łącznie pielgrzymowało prawie 2500 osób. Po roku 2001 liczba osób pielgrzymujących zaczęła maleć. Obecnie oscyluje ona w granicach 1000 pątników.

Od wielu lat razem z pielgrzymami na Jasną Górę wędruje duży drewniany krzyż z napisem: „Za siebie i za bliźniego”, który otoczony jest różańcem. Niesiony jest on zawsze przez grupę otwierającą pielgrzymkową kolumnę.

Pątnicy od lat na Jasną Górę wchodzą także w koszulkach w kolorze swojej grupy, na których znajduje się hasło pielgrzymki, a także jej logo. Warto wspomnieć, że znak graficzny, na którym jest krzyż, dwie ryby i litera „M” symbolizująca Matkę Bożą – według pomysłu ks. Roberta Kwatka – zaprojektowała Katarzyna Matacz. W pierwszym roku obok koszulek z krzyżem i rybami były także koszulki z fragmentem Ewangelii. Od pierwszego roku pielgrzymowania każdy z pątników, przy zapisach dostaje znaczek pielgrzymkowy. O przynależności do konkretnej grupy świadczą także kolorowe chusty i gadżety, o które dbają przewodnicy grup.

Tradycją ŁPPM są wieczorne spotkania, które w Makowie, Wysokienicach i Małeczu gromadzą całą wspólnotę ŁPPM. Podczas "wieczoru radości" pielgrzymi uczestniczą w zabawach integracyjnych, tańcach i wspólnym śpiewie. Kolejne wieczory to czas modlitwy i duchowych przeżyć, o które na przestrzeni lat dbali m.in. Marcin Styczeń, wspólnota "Głos Pana" czy zespół Artystycznie Szerzący Miłosierdzie.

Udając się na Jasną Górę, łowiccy pątnicy nocują, jedzą, odpoczywają i uczestniczą w Eucharystii na terenie 21 parafii, 11 gmin, 2 województw i 3 diecezji.

W ciągu 23 lat pielgrzymka wędrowała pod różnymi hasłami:

 I ŁPPM 1996: „Kościół niosący pojednanie”

II ŁPPM 1997: „Jezus Chrystus – jedyny zbawiciel świata”

III ŁPPM 1998: „Duchu Święty, prowadź nas”

IV ŁPPM 1999: „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz” (rok wizyty Jana Pawła II w Łowiczu)

V ŁPPM 2000: „Jubilate Deo”

VI ŁPPM 2001: „Wypłyń na głębię”

VII ŁPPM 2002: „Chwała Krzyżowi Chrystusa”

VIII ŁPPM 2003: „Ojcze, bądź wola Twoja”

IX ŁPPM 2004: „Zaufaj Chrystusowi”

X ŁPPM 2005: „Zostań z nami, Panie”

XI ŁPPM 2006: „Z nadzieją ku nadziei”

XII ŁPPM 2007: „Jeden drugiego brzemiona noście”

XIII ŁPPM 2008: „Bądźmy uczniami Chrystusa”

XIV ŁPPM 2009: „Kościół nadzieją rodziny”

XV ŁPPM 2010: „Nasza Ojczyzna jest w Niebie”

XVI ŁPPM 2011: „Totus Tuus”

XVII ŁPPM 2012: „Kościół naszym domem”

XVIII ŁPPM 2013: „Panie, przymnóż nam wiary”

XIX ŁPPM 2014: "Z Chrystusem przez życie"

XX ŁPPM 2015: "Błogosławieni czystego serca"

XXI ŁPPM 2016: "Oto Matka Twoja"

XXII ŁPPM 2017: "Wstań, idź, głoś"

XXIII ŁPPM 2018: "Duchu święty, obudź mnie do wiary".