Bóg zapłacać za wszystko

Marcin Kowalik

publikacja 11.08.2013 12:16

W Rawie Mazowieckiej odbył się pogrzeb ks. prał. Mieczysława Iwanickiego, wieloletniego proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i dziekana rawskiego.

Okryty kirem portret ks. prał. Mieczysława Iwanickiego Okryty kirem portret ks. prał. Mieczysława Iwanickiego
Marcin Kowalik /GN

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek 9 sierpnia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Modlitwy i czuwanie przy zmarłym rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego, a zakończył Apel Jasnogórski. O 18.00 Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Józef Zawitkowski.

Trumnę z ciałem ks. prałata ponownie wprowadzono do kościoła w sobotę 10 sierpnia o 8.00. Licznie przybyli wierni w modlitwie żegnali swojego ukochanego kapłana. Zanim rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa, wspólnie z biskupami i przybyłymi kapłanami odmówione zostały litania i jutrznia za zmarłego. Życiorys ks. Mieczysława Iwanickiego przytoczył rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie ks. Wojciech Bartkowicz.

Msza św. pogrzebowa w rawskim kościele   Msza św. pogrzebowa w rawskim kościele
Marcin Kowalik /GN
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba. Eucharystię koncelebrowali: abp metropolita częstochowski Wacław Depo, ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik, bp Józef Zawitkowski, bp senior Alojzy Orszulik, koledzy kursowi ks. prałata Mieczysława, księża z diecezji łowickiej, w tym proboszczowie trzech rawskich parafii, kapłani, którzy przybyli z archidiecezji warszawskiej, archidiecezji łódzkiej i diecezji warszawsko-praskiej oraz przedstawiciele męskich wspólnot zakonnych. We Mszy św. wzięły udział reprezentantki żeńskich wspólnot zakonnych, władze samorządowe miasta, powiatu i województwa łódzkiego, delegacje parafii Strachówka i Jaktorów, w których ks. Mieczysław Iwanicki był proboszczem oraz rawianie.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo. "W chwili odejścia każdy jest większy niż dzieje, których cząstkę stanowi" - tymi słowami poematu Karola Wojtyły rozpoczął swoje kazanie. Zwracając się do zebranych na uroczystościach pogrzebowych, w tym do rodziny zmarłego, nawiązał do wydarzeń z życia śp. ks. Mieczysława.

Homilia abp. Wacława Depo
Marcin Kowalik /GN

Słowa pożegnania wygłosili: ks. prał. Włodzimierz Jabłonowski kolega kursowy, w imieniu duchowieństwa diecezji łowickiej ks. Wiesław Wasiński, w imieniu żeńskich wspólnot zakonnych przełożona Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu s. Amata Nowaszewska.

Ks. Wiesław Wasiński przytoczył końcowy fragment testamentu zmarłego.

Testament ks. Mieczysława Iwanickiego
Marcin Kowalik /GN

Mowy pożegnalne wygłosili również: w imieniu władz województwa, powiatu i gminy, starosta rawski Józef Matysiak, w imieniu władz miejskich przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska, wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz w imieniu rady parafialnej Jan Mirowski.

- Przed ołtarzem znajduje się napis: "Bóg zapłać za wszystko". Dlaczego taki napis? Słowa: "Bóg zapłać" to najczęstsze słowa, które słyszałem z ust księdza prałata, jako jego następca. Czuję się zobowiązany w jego imieniu wypowiedzieć:  "Bóg zapłać" do wszystkich tu zebranych - mówił ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, który nawiązał również do ostatnich chwil życia ks. Mieczysława, gdy czuwał w modlitwie przy jego łożu.

Mowa dziękczynna ks. Bogumiła Karpa
Marcin Kowalik /GN

- Dni każdego człowieka są policzone i zawsze należy być gotowym do stawienia się na wezwanie Stwórcy i Najwyższego Sędziego - mówił w mowie końcowej bp Andrzej F. Dziuba. - To słowa księdza prałata spisane w jego 75. urodziny. Nie trzeba było czekać nawet roku, a słowa te się spełniły i zgromadziły tutaj wielkie bogactwo mas ludzi.

Mowa końcowa bp. Andrzeja F. Dziuby
Marcin Kowalik /GN

W ostatniej drodze na cmentarz przy ul. Tomaszowskiej, śp. ks. prałatowi towarzyszyła również delegacja grupy brązowej ŁPPM na Jasną Górę, którą przybyła wprost z trasy pielgrzymki. Do niesionego przez pątniczki symbolu grupy przypięty był znaczek i smyczka ks. Mieczysława, ojca duchownego pielgrzymki.

Można wpisać się do księgi kondolencyjnej. Jeszcze przez niedzielę wystawiona będzie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Od 12 sierpnia księga kondolencyjna będzie wyłożona w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka, od 19 sierpnia w Urzędzie Gminy Rawa Mazowiecka i od 22 sierpnia do 30 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej.