Postulaty wciąż aktualne

Marcin Kowalik

publikacja 01.09.2013 00:49

Po dawnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie pozostały tylko budynki, ale przetrwała pamięć o wydarzeniach sprzed 32 lat z udziałem strajkujących robotników.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy odnowionej bramie do dawnych Zakładów Lniarskich Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy odnowionej bramie do dawnych Zakładów Lniarskich
Marcin Kowalik /GN

W sobotę 31 sierpnia przy wejściu na teren byłej centrali Zakładów Lniarskich w Żyrardowie odsłonięto tablicę w hołdzie strajkującym w 1981 r. Żyrardowski strajk był jednym z najdłuższych w tamtym okresie w Polsce. Rozpoczął się 12 października, a zakończył 4 listopada podpisaniem porozumienia, w którym władze zobowiązały się m.in. do poprawy zaopatrzenia miasta w żywność. O postulatach kilkunastu tysięcy protestujących pracowników żyrardowskich zakładów - w tym wielu kobiet - informuje ikonografika, która zawisła obok historycznej metalowej bramy. Ta została odnowiona staraniem Piotra Błażejewskiego, prezesa spółki Stara Przędzalnia, do której należą pofabryczne budynki oraz Oddziału NSZZ "Solidarność" w Żyrardowie. Przewodniczący miejscowej "Solidarności" Bogdan Zieliński zwracając się do zebranych przy bramie zwrócił uwagę, że nie wszystkie postulaty strajkujących zostały zrealizowane. Są one nadal aktualne. Ich spełnienie zmieniłoby sytuację społeczno-ekonomiczną Polski na lepsze. Dla uczczenia pamięci walczących o godne życie robotników odbył się również I Bieg Solidarności. Wzięli w nim udział uczestnicy strajku, jak i młodzi mieszkańcy miasta.

Ikonografia przedstawiająca strajkujących przy bramie   Ikonografia przedstawiająca strajkujących przy bramie
Marcin Kowalik /GN
Tablica w hołdzie strajkującym   Tablica w hołdzie strajkującym
Marcin Kowalik /GN
Start do I Biegu Solidarności w Żyrardowie   Start do I Biegu Solidarności w Żyrardowie
Marcin Kowalik /GN