100 ziarenek wiary

Marcin Kowalik

publikacja 22.11.2013 16:37

To nie była zwykła akademia z okazji zakończenia Roku Wiary. To było mocne świadectwo więzi z Bogiem ludzi tworzących lokalną społeczność.

Pierwszoklasiści w przedstawieniu o niegrzecznym Piotrusiu Pierwszoklasiści w przedstawieniu o niegrzecznym Piotrusiu
Marcin Kowalik /GN

W czwartek 21 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mysłakowie zakończono uroczyście Rok Wiary. W uroczystościach wziął udział ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, dziekan dekanatu Łowicz - katedra ks. Wiesław Skonieczny, ks. Józef Paciorek, proboszcz parafii św.św.  Macieja i Małgorzaty w Bednarach, na terenie której znajduje się szkoła, wójt Nieborowa Andrzej Werle, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Myczka oraz dyrektorzy okolicznych szkół i placówek oświatowych. Nie zabrakło również rodziców bohaterów tego dnia - uczniów mysłakowskiej szkoły.

Nabożeństwo na zakończenie Roku Wiary poprowadził ks. Bogdan Zatorski. Specjalnie na tę okazję przyniósł ziarenka gorczycy, ale nie tej z naszych pól, tylko drobniejsze - gorczycy z Ziemi Świętej. W katechezie nawiązał do ewangelicznej przypowieść o ziarnku gorczycy. Okazało się, że w szczególny sposób odnosi się do słuchających go uczniów.

Zgromadzeni na sali gimnastycznej zobaczyli w jaki sposób przez ostatnie kilkanaście miesięcy wzrastała wiara dzieci mysłakowskiej podstawówki. Każda z klas przedstawiła to w inny sposób. Były więc śpiewy, tańce, inscenizacje, sztuka teatralna czy "Ave Maria" Ch. Gounoda zagrane na fletach i dzwonkach. - Podczas akademii występują u nas wszystkie dzieci, a jest ich obecnie równe 100. Niezależnie od tematu uroczystości, zaangażowana jest cała szkolna społeczność, z nauczycielami i rodzicami włącznie - mówi Maria Mionsek, katechetka oraz nauczycielka muzyki i plastyki.

Prezentacja multimedialna była podsumowaniem działań społeczności szkolnej w Roku Wiary. Widać było na niej uczniów odmawiających Różaniec w szkole, odprawiających Drogę Krzyżową, zbierających korki od butelek na cele charytatywne, uczestniczących w uroczystościach religijnych i patriotycznych.

- To nie jest tak, że przez te kilkanaście miesięcy była u nas w szkole jakaś specjalna mobilizacja. Modliliśmy się i organizowaliśmy akcje charytatywne już wcześniej. Rok Wiary zaakcentowaliśmy mocniej poprzez lekcje, które wyjaśniały jego sens. Dzisiejsze wydarzenie jest tylko zewnętrzną oznaką tego, co robiliśmy. Z czystym sumieniem stwierdzam, że nie jest to na pokaz - dodaje p. Maria.

Z inicjatywą wpisania Roku Wiary w dydaktyczny plan pracy szkoły wyszła dyrektor Urszula Jurkiewicz. - Ta prezentacja i tak nie pokazała wszystkiego, co robiliśmy w Roku Wiary. Wybraliśmy tylko najważniejsze rzeczy. Mieszkamy wśród społeczności wierzącej i praktykującej. Dlatego przeżywanie tego Roku jest dla nas ważne - mówi dyrektor U. Jurkiewicz.

Wrażenie wśród uczestników uroczystości wywarły wypracowania Dawida Pruka i Natalii Kubel z klasy szóstej. Napisane na temat "Dlaczego wierzę?" zadziwiały dojrzałością odczuwania więzi z Bogiem. Wyróżnione prace odczytały mamy Dawida i Natalii.

- Niech to błogosławieństwo będzie wdzięcznością za wzajemne obdarowanie, bo każdy komuś coś dzisiaj ofiarował i każdy z nas od kogoś drugiego coś przyjął. A przede wszystkim przyjęliśmy wielki dar od Boga, który nas tu zaprosił, a my na to zaproszenie odpowiedzieliśmy, aby powiedzieć sobie "Wierzymy!" - mówił bp Dziuba błogosławiąc na koniec wszystkim.