Solidarni z Ukrainą

nap /UMS

publikacja 22.02.2014 21:41

Sochaczew będący miastem partnerskim ukraińskiego Gródka solidaryzuje się z Ukrainą.

Na znak solidarności z Ukrainą na Urzędzie Miasta w Sochaczewie zawisła flaga tego państwa Na znak solidarności z Ukrainą na Urzędzie Miasta w Sochaczewie zawisła flaga tego państwa
Albert Wasilewski

Na znak solidarności z walczącymi o wolność w Kijowie i wielu innych miastach Ukrainy na Urzędzie Miasta Sochaczew zawisły flagi Polski, Ukrainy i Sochaczewa. Gest ten jest także formą oddania czci poległym na Majdanie i zaproszeniem do modlitwy za Ukrainę i jej mieszkańców.

Burmistrz Piotr Osiecki pozostaje w stałym kontakcie z władzami Gródka. Zarówno zastępca mera Walery Paramej, jak szefowa Towarzystwa Dobroczynnego "Polonia" Olga Draczkowska zapewniają, że w Gródku sytuacja jest stabilna. Choć od Chmielnickiego, gdzie - według doniesień mediów - zginęło kilku demonstrantów, Gródek dzieli tylko 40 km, w naszym mieście partnerskim nie doszło do żadnych aktów przemocy. Codziennie na głównym placu odbywają się pokojowe demonstracje, na które przychodzą mieszkańcy, księża katoliccy i prawosławni, ludzie modlą się o pokój, powstrzymanie walk, demokratyczne zmiany. Podczas rozmów ukraińscy partnerzy proszą, by nie zapominać o Ukrainie i głośno wspierać ich na różnych międzynarodowych forach. 

Partnerstwo obu miast zaczęło się na początku lat 90. ub. wieku, gdy dwaj sochaczewscy przedsiębiorcy nawiązali kontakty z biznesem na Ukrainie. W Gródku znaleźli partnerów handlowych, spotkali się z ciepłym przyjęciem. W 1992 roku ówczesne władze miasta podpisały umowę o miastach partnerskich. Reprezentanci gródeckiego Ratusza regularnie odwiedzają Sochaczew, podobnie, jak prezesi Towarzystwa Dobroczynnego "Polonia", radni Rady Miejskiej. W Sochaczewie gościli dyrektorzy Szkoły Muzycznej i tamtejszego muzeum, reprezentanci ukraińskiego biznesu, artyści skupieni m.in. w Amatorskim Folklorystycznym Zespole "Słoneczny Krąg”. Uczniowie Szkoły Muzycznej w Gródku biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim na Mazowszu.

W Gródku byli z kolei m.in. tancerze "Abstraktu", reprezentanci Powiatowej Izby Gospodarczej. Od 2005 roku trwa wakacyjna wymiana uczniów – sochaczewskie dzieci wypoczywają w Gródku, a przyjaciele z Ukrainy na obozach harcerskich w miejscowości Łąkie. Zaprasza ich gromada dzieci i kadra Hufca ZHP Sochaczew.

Na terenie diecezji łowickiej partnerskie więzy z miastami Ukrainy łączą także Skierniewice, których miastem partnerskim jest Łubnie, i Łęczycę, której miastem partnerskim jest Włodzimierz Wołyński. Wszystkie trzy miasta pozostają z ukraińskimi partnerami w kontakcie, gotowe włączyć się w pomoc.