To nie naród ich wyklął

mak

publikacja 02.03.2014 13:45

Po raz czwarty w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. w Łowiczu, Żychlinie i Sochaczewie.

Łowiccy motocyklści uczcili pamięć żołnierzy wyklętych przejazdem z biało-czerwonymi flagami Łowiccy motocyklści uczcili pamięć żołnierzy wyklętych przejazdem z biało-czerwonymi flagami
Marcin Kowalik /GN

W Łowiczu uroczystości zorganizował Urząd Miejski wspólnie z Klubem "Gazety Polskiej". W sobotę 1 marca o 11.00 w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego walczących z sowiecką okupacją odprawiono w bazylice katedralnej Mszę św. Eucharystii przewodniczył ks. Stefan Wysocki, uczestnik przeprowadzonej w marcu 1945 roku akcji Szarych Szeregów uwolnienia z łowickiego więzienia UB Zbigniewa Fereta ps. "Cyfra" oraz pozostałych więźniów.

Mszę koncelebrowali ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej i o. Jakub Wojciechowski SchP z kościoła rektorskiego oo. pijarów.

- Wielu mówi, że powinno nazywać się ich niezłomnymi, bo przecież nie naród ich wyklął, tylko wróg. Jednak określenie wyklęci mocniej oddaje sytuację wieloletniego odrzucenia, wykluczenia tych ludzi z pamięci narodu - mówił w homilii ks. Skonieczny.

W Mszy uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, harcerze, przedstawiciele NSZZ "Solidarność", organizacji kombatanckich i szkół z pocztami sztandarowymi oraz członkowie łowickiego Klubu Motocyklowego nr 16. Motocykliści uczcili pamięć żołnierzy wyklętych przejazdem przez miasto z przymocowanymi do swoich pojazdów biało-czerwonymi flagami.

W czasie Eucharystii śpiewała solistka operowa Antonina Kierus, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła miejsko-strażacka orkiestra dęta z Łowicza.

Po Mszy przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość odczytano grypsy pisane do żony przez płk. Łukasza Cieplińskiego, skazanego przez komunistyczny reżim na śmierć. Odbył się Apel poległych. Delegacje złożyły przy pomniku kwiaty i znicze.

W centrum Żychlina, na placu przy fontannie, w sobotnie południe odbył się Apel Poległych upamiętniający żołnierzy wyklętych. Uroczystości zorganizowała grupa mundurowa Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Zespole Szkół Nr 1 w Żychlinie. Po skończonej ceremonii grupa mundurowa i harcerze krokiem defiladowym przemaszerowali ulicami miasta.

W Sochaczewie uroczyste obchody rozpoczęły się 28 lutego VI Muzealnymi Spotkaniami z Żołnierzami Wyklętymi w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

W niedzielę 2 marca w hali MOSiR odbył się turniej MMA o Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jutro w kramnicach miejskich odbędzie się prelekcja "Wyklęci znad Bzury".

6 marca wystąpi bard Andrzej Kołakowski, a 14 marca raper Tadek z utworami upamiętniającymi bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

Obchody zakończą się 22 marca I Sochaczewskim Festiwalem Poezji Patriotycznej "Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem".