Pierwsi szafarze w historii

Marcin Kowalik

publikacja 10.04.2014 12:45

W bazylice katedralnej w Łowiczu odbyła się promocja nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Bazylika katedralna w Łowiczu Bazylika katedralna w Łowiczu
Promocja nadzyczajnych szafarzy Komunii św.
Marcin Kowalik /GN

Podczas Mszy św. w środę 9 kwietnia bp Andrzej F. Dziuba pobłogosławił 46 mężczyzn, którzy będą sprawować posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ich rolą będzie pomoc kapłanom w zanoszeniu Najświętszego Sakramentu chorym, a także udzielanie Go wiernym w czasie Mszy św., ale tylko wtedy, gdy liczba wiernych, chcących przystąpić do Komunii św., jest duża, np. w czasie Pasterki lub rekolekcji. Mają służyć pomocą również tym księżom, którym utrudnia udzielanie Komunii św. choroba lub podeszły wiek.

Na uroczystość przybyły rodziny szafarzy. Większość z nich to żonaci mężczyźni. Najmłodszy ma 30 lat, a najstarszy - 64. Przez kilka miesięcy przygotowywali się do sprawowania funkcji nadzwyczajnego szafarza Komunii św. na sobotnich spotkaniach w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Tam mieli zajęcia głównie z liturgiki i teologii. Zakończyły się one egzaminem. Poprzedziły go rekolekcje w Spale. W wyciszeniu podjęli ostateczną decyzję o podjęciu posługi.

- Na fundamencie wiary chcemy promować na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. tych naszych braci, którzy są cząstką Kościoła łowickiego. Chcemy ich obdarzyć darem, który jest darem nie dla nich, ale poprzez nich dla innych. To ma być dar, który pomoże naszym wiernym częściej przyjmować Chrystusa - dar ku życiu wiecznemu - mówił w homilii bp Dziuba. Eucharystię koncelebrowali z nim księża z parafii, z których wywodzą się szafarze.

Pierwszymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. w diecezji łowickiej zostali: Tomasz Adamiak z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skierniewicach, Łukasz Barlak i Szymon Myszyński z parafii św. Bartłomieja w Domaniewicach, Dariusz Bartkowicz z parafii NMP Królowej Polski w Kurzeszynie, Jan Blada, Tadeusz Jedwabny i Piotr Petera z parafii św.św. Piotra i Pawła w Żychlinie, Robert Czuba i Marcin Poznański z parafii św. Jadwigi Królowej w Kutnie, Jacek Dobrodziej z parafii św. Mikołaja Bp. w Żdżarach, Stanisław Dziekoński i Piotr Kwiatkowski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim, Andrzej Fuks i Robert Świerżewski z parafii Świętej Rodziny w Jaktorowie, Marek Gałecki z parafii św. Stanisława BM w Kutnie, Cezary Gawroński, Dariusz Skuza i Paweł Zwoliński z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, Tomasz Głowienka z parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie, Marcin Grad z parafii MB Królowej Korony Polskiej w Spale, Adam Guzik z parafii św. Józefa w Skierniewicach, Przemysław Guźniczak z parafii św. Michała Archanioła w Inowłodzu, Jan Kacprzak z parafii św. Macieja Ap. w Bełchowie, Marek Kalski z parafii św. Stanisława BM w Godzianowie, Arkadiusz Kamiński z parafii Świętej Trójcy w Strzelcach, Tomasz Karbowiak z parafii św. Stanisława Kostki w Trębkach, Wojciech Krakowiak i Jerzy Wyroślak z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, Edward Krupa z parafii Wszystkich Świętych w Żelaznej, Józef Kuba i Tomasz Wiosna z parafii św. Marcina w Wysokienicach, Sylwester Laudy z parafii Opieki MB Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, Kazimierz Lemański i Konrad Siek z parafii św. Macieja św. Małgorzaty w Bednarach, Jacek Lubicki i Tomasz Widuliński z parafii Wniebowzięcia NMP w Lubochni, Tomasz Matusiak z parafii MB Miłosierdzia w Pilawicach, Krzysztof Multan, Piotr Papierzewski z parafii Wniebowzięcia NMP w Łowiczu, Andrzej Nazaruk z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Jesionce, Robert Niezgoda z parafii św. Józefa w Sannikach, Artur Piekarski z parafii MB Pocieszenia w Żyrardowie, Adam Rutkowski z parafii św. Macieja w Bełchowie, Sławomir Rychlewski z parafii MB Jasnogórskiej w Bobrownikach, Wojciech Sitek z parafii św. Małgorzaty w Czerniewicach oraz Olgierd Wąsowski z parafii św. Jakuba w Głownie.