Skomplikowana ordynacja

mak

publikacja 23.05.2014 23:12

W niedzielę 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze czynne będą od 7.00 do 21.00.

Sala obrad europarlamentu w Brukseli Sala obrad europarlamentu w Brukseli
Wikimedia / CC 3.0

Wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Nasz kraj podzielony jest na 13 okręgów wyborczych. Dwa z nich obejmują diecezję łowicką. Jest to okręg nr 5, do którego należą cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego, w tym gostyniński, sochaczewski, żyrardowski i grójecki oraz okręg nr 6, którym jest całe woj. łódzkie.

Wśród kandydatów którzy ubiegają się o mandat europosła jest kilka osób wywodzących się z terenu naszej diecezji. Najbardziej znani to "jedynki" w okręgu nr 5: Janusz Wojciechowski na liście PiS oraz Tadeusz Woźniak na liście Solidarnej Polski.

J. Wojciechowski związany jest z Rawą Mazowiecką. Tu się urodził, ukończył liceum i pracował. Był posłem i wicemarszałkiem sejmu, a także prezesem NIK. Od dwóch kadencji zasiada w europarlamencie.

T. Woźniak najbardziej znany jest mieszkańcom Kutna i okolic. Był wójtem gminy Krzyżanów i gminy Dąbrowice. Od trzech kadencji zasiada w ławach sejmowych na ul. Wiejskiej w Warszawie.

Po ostatnich wynikach sondażowych spore szansę na wyjazd do Brukseli ma Adam Woch - nr 1 na liście Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikkego. To ekonomista ze Skierniewic, choć obecnie pracuje poza rodzinnym miastem.

Na liście PSL z nr 4 znajduje się łowiczanin Paweł Bejda, obecny wicewojewoda łódzki

W okręgu nr 6 z listy PO do europarlamentu startuje żyrardowianka Beata Rusinowska, dyrektor Centrum Kultury. Była już posłanką polskiego parlamentu.

Ostateczne wyniki wyborów powinniśmy poznać w poniedziałek wieczorem. Skomplikowana ordynacja wyborcza sprawia, że większe szansę mają kandydaci, których komitety wyborcze w skali kraju uzyskają lepszy wynik i gdy w ich okręgu wyborczym będzie wyższa frekwencja.