Krzyże i wdowie obrączki

Agnieszka Napiórkowska

publikacja 21.12.2014 19:32

W łowickiej katedrze bp Andrzej F. Dziuba włączył cztery osoby do stanu wdów konsekrowanych. Pierwsza konsekracja wdów odbyła się w diecezji w roku 2010.

W niedzilę do grona wdów konsekrowanych diecezji łowickiej dołączyły cztery kolejne kobiety W niedzilę do grona wdów konsekrowanych diecezji łowickiej dołączyły cztery kolejne kobiety
Agnieszka Napiórkowska / Foto Gość

W niedzielę, 21 grudnia podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w łowickiej katedrze bp. Andrzej Dziuba dokonał konsekracji 4 wdów z diecezji łowickiej. Swoje śluby złożyły panie pochodzące z terenu diecezji: Teresa Jaros, Zofia Trębska oraz Leokadia Gałecka z parafii św. Stanisława w Skierniewicach i Jadwiga Koziarska z parafii Podwyższenia Krzyża w Jeruzalu pod Skierniewicami. Formację przygotowawczą przechodziły pod kierunkiem swego opiekuna, ks. dr. Adama Domańskiego.

Niezwykła uroczystość zgromadziła w katedrze rodzinę i przyjaciół wdów, a także siostry zakonne i rzeszę wiernych. Na wstępie Eucharystii bp Andrzej F. Dziuba podkreślił, że Kościół łowicki sprawuje Eucharystię w katedrze będącej matką wszystkich kościołów i właśnie ta matka ma zrodzić dziś 4 wdowy konsekrowane.

– Fundamentem  doświadczenia bliskości Boga dla Maryi była Jej prosta odpowiedź: Oto ja służebnica Pańska – mówił w homilii bp Andrzej F. Dziuba. -  I te odpowiedzi zapewne padły także z waszych ust z gotowością złożenia w Panu całej nadziei. Bo jak mówi Psalm 40 to Pan schylił się nad każdą z was. I wysłuchał waszego wołania. A Kościół to wołanie w akcie konsekracji przyjmuje. I wspiera je swoim wielkim doświadczeniem i miłością. Oto macie dołączyć do już konsekrowanych wdów. Do tej wielkiej tradycji, którą na kartach Pisma Świętego pokazuje i wdowa Miriam, i wdowa Rut, i prorokini Anna ze świątyni jerozolimskiej, i przez wieki tyle konsekrowanych wdów, które podjęły to wezwanie. Nie licząc tylko na swoje siły, na siły, swoich bliskich, ale przede wszystkim na złożenie w Panu całej nadziei. Dlatego konsekracja wdowieństwa jest w Kościele tym pięknym powołaniem, które w niczym nie narusza przeżytego powołania małżeńskiego i rodzicielskiego. Tak powiedziane przy ołtarzu aż do śmierci teraz jest niejako powtarzane w gotowości pełnego oddania i zaufania Bogu – mówił biskup.

Po homilii i dialogu biskupa z kandydatkami, odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, biskup ordynariusz odmówił uroczystą modlitwę błogosławieństwa. W dalszej części obrzędu wdowom zostały wręczone pobłogosławione znaki stanu wdowieństwa: krzyż, brewiarz i obrączka. Przed zakończeniem obrzędu wdowy w postawie klęczącej modliły się za swoich zmarłych mężów.

Stan dziewic i wdów konsekrowanych to tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, które znane były już starożytności chrześcijańskiej. Oprócz wdów i dziewic należą do nich jeszcze pustelnicy i pustelnice. Odnowę tej formy życia w Kościele przyniósł Sobór Watykański II. W Polsce podkomisja przy Konferencji Episkopatu zajmująca się tym zagadnieniem powstała w roku 2006. Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie taką formą realizacji powołania w Kościele.

W diecezji łowickiej była to druga konsekracja wdów. Pierwsza odbyła się przed 4 laty. Wówczas, po raz pierwszy w historii diecezji, konsekrację przyjęły Krystyna Stopczyńska i Jadwiga Zwolińska z Głowna oraz Irena Puchała z Mszczonowa. Warto dodać, że od 4 lat mamy też pustelnika, ks. Leszka Niewiadomskiego oraz dziewicę konsekrowaną Paulinę Kucińską, która złożyła śluby w kwietniu ubiegłego roku.

Więcej o konsekracji wdów w papierowym wydaniu "Gościa Łowickiego".