Przebrania mile widziane

mak

publikacja 04.01.2015 15:05

W siedmiu miejscowościach diecezji łowickiej, w tym po raz pierwszy w Sochaczewie i Wiskitkach, przejdą Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli w Łowiczu w 2014 r. Orszak Trzech Króli w Łowiczu w 2014 r.
Organizatorzy orszaków liczą, że nie zabraknie w nich dzieci
Marcin Kowalik /Foto Gość

We wtorek 6 stycznia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. W całej Polsce przejdą wtedy Orszaki Trzech Króli, także w diecezji łowickiej. Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba przejdzie w orszaku ulicami Łowicza. Tym razem przebiegać on będzie zmienioną trasą. Z dzielnicy Korabka, gdzie do tej pory się odbywał, barwny pochód przejdzie do centrum miasta.

Plan orszaku w Łowiczu

10.00 - Msza św. na rozpoczęcie orszaku pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego – kościół MB Nieustającej Pomocy, ul. Brzozowa 15;

10.50 - wyjście orszaku ulicami Strzelecką, Kiernozką, Seminaryjną, Blich, Mostową na Stary Rynek;

  • I przedstawienie: "Zwiastowanie NMP i edykt Cezara Augusta" (przy głównej bramie cmentarza Katedralnego przy ul. Blich) - przygotowuje parafia MB Nieustającej Pomocy, śpiew - schola Dzieci Królowej Pokoju (Zespół Szkół Pijarskich);
  • II przedstawienie: "Dwór Heroda" (na ścianie muzeum przy ul. Mostowej) - przygotowuje parafia Świętego Ducha;
  • III przedstawienie: "Królowie przy Żłóbku" (podest na Starym Rynku) - przygotowuje parafia katedralna;

ok. 12.30 - Msza św. na zakończenie orszaku w katedrze pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby.

O 9.30 na Starym Rynku i na Nowym Rynku (przy sklepie Rossmann) będą podstawione autobusy, aby chętne osoby mogły przybyć na Korabkę na Mszę św. Drugi kurs autobusów, również z Starego Rynku i z Nowego Rynku na Korabkę, zaplanowany jest na 10.30, aby chętne osoby mogły przybyć na sam orszak.

Organizatorzy proszą, aby dzieci z klas I-III ubrały się na niebiesko lub założyły jakiś niebieski element - chustę, pelerynę, bluzkę, itp. Będą wtedy tworzyć Dwór Króla Europejskiego. Dzieci z kl. IV-VI proszone są o założenie zielonego ubioru. Stworzą Dwór Króla Afrykańskiego. Natomiast gimnazjaliści ubrani na czerwono - Dwór Króla Azjatyckiego.

Ponadto każdy uczestnik może ubrać się w strój przedstawiający np. nauczyciela, lekarza, żołnierza, rzemieślnika, pasterza, rybaka czy stolarza. Można również zabrać instrumenty muzyczne - grzechotki, gwizdki, gitary, trąbki lub inne.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie przez Sochaczew. Współorganizatorem wydarzenia jest burmistrz miasta Piotr Osiecki. Korowód ruszy ze wzgórza zamkowego o 15.00, a swój pochód zakończy w kościele św. Wawrzyńca. Również po raz pierwszy orszak wyjdzie z kościoła parafii św. Stanisława w Wiskitkach. Po Mszy św. o godz. 12 pochód uda się w stronę miejscowego gimnazjum.

Po raz drugi orszak odbędzie się w Rawie Mazowieckiej. Rozpocznie się Mszą św. o 13.00 w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na osiedlu Zamkowa Wola. Celem orszaku będzie betlejemska szopka przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Po drodze kolędnicy nawiedzą oddział dziecięcy szpitala. Zatrzymają się też przy kościele oo. pasjonistów.

Trzeci raz w historii orszaki przejdą przez Głowno i Szymanów. W Głownie pochód wyruszy po Mszy św. o 12.00 w kościele św. Jakuba. Patronat nad orszakiem objął burmistrz miasta Grzegorz Janeczek. W Szymanowie uliczne kolędowanie i jasełka rozpoczną się ok. 12.30 po Eucharystii w kościele parafii Wniebowzięcia NMP. Na zakończenie w szkole podstawowej będzie można posilić się bigosem.

Najstarszy w diecezji łowickiej jest orszak w Kutnie. Po raz pierwszy przeszedł ulicami miasta w 2012 r. W tym roku poprzedzi go Msza św. w kościele św. Wawrzyńca o 11.30. Po Eucharystii orszak przejdzie ulicą Królewską na plac Józefa Piłsudskiego.