Pamięć wykuta w kamieniu

nap/um

publikacja 12.04.2015 17:58

- Jeśli w naszych sercach będzie Bóg i Jego prawo, to ta ziemia nie będzie ociekać krwią - mówił w Skierniewicach podczas obchodów 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W 75. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej w parafii garnizonowej w Skierniewicach odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową W 75. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej w parafii garnizonowej w Skierniewicach odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W niedzielę 12 kwietnia w parafii garnizonowej Wniebowzięcia NMP odbyły się uroczystości z okazji 75. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Mszę św. w parafii wojskowej odprawił i słowo Boże wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Kaznodzieja przypomniał dramat polskich oficerów i policjantów. Mówiąc o zamordowanych ich cierpieniu i dramacie ich rodzin biskup przyznał, że trudno o takiej zbrodni zapomnieć.

- Dlatego dziś, tu w Skierniewicach chcemy upamiętnić 240 synów tej ziemi, którzy do końca zostali wierni Polsce. Dzisiejsza Eucharystia jest okazją do modlitwy za wszystkich pomordowanych, ale jednocześnie chcemy dziękować Bogu za wszystkich, którzy mieli Tomaszową dociekliwość, którzy byli nieustępliwi w poszukiwaniu prawdy o zbrodni katyńskiej - mówił bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Podczas homilii biskup apelował także do zebranych by nie bali się Boga, który jest Miłością. - Powróćmy do Boga. Przylgnijmy jak mówił Aleksandr Sołżenicyn do ciepłej ręki Boga, bo w tym jest ratunek i nadzieja na przyszłość świta - mówił biskup.  

W Eucharystii uczestniczyli: parlamentarzyści, władze miasta na czele z prezydentem Krzysztofem Jażdżykiem, żołnierze, policjanci, kombatanci, poczty sztandarowe szkół i instytucji, rodziny katyńskie, harcerze, Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, a także rzesza wiernych.

Podczas Eucharystii nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 240 mieszkańców Skierniewic i powiatu - ofiar Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. Po Mszy św. zebrani złożyli także kwiaty przed krzyżem katyńskim znajdującym się przy kościele garnizonowym.

Spośród zamordowanych szczególnie uczczono pamięć gen. dyw. Rudolfa Pricha, dowódcy 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, ks. mjr. Edwarda Choma, pierwszego proboszcza parafii wojskowej i kierownika rejonu duszpasterskiego wojskowego w Skierniewicach i podkomisarza Ignacego J. Mińskiego, komendanta policji powiatowej. Obchody uświetnił występ Orkiestry Dętej „Clonovia” z Klonowca, kontynuującej tradycje 37. Pułku Piechoty z 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.

Głównymi organizatorami uroczystości byli Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach w osobach płk. Jerzego Murgrabi oraz ppłk. Andrzeja Krysiaka, proboszcz parafii wojskowej pw. Wniebowzięcia NMP ks. mjr Paweł Piontek, komendant miejski Policji w Skierniewicach podinsp. Tomasz Jarzyna oraz komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Stanisław Biernat.

W organizację obchodów włączył się także starosta powiatu skierniewickiego Mirosław Belina oraz Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty. Patronat nad obchodami objął Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.