Budowanie żywego pomnika

Magdalena Szymańska-Topolska

publikacja 12.04.2015 19:36

Nie zabrakło łowickich akcentów podczas upamiętniania śp. Janiny Fetlińskiej, jednej z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 5 lat temu.

Od lewej Włodzimierz Fetliński, Maciej Małecki i Bartosz Fetliński przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej Od lewej Włodzimierz Fetliński, Maciej Małecki i Bartosz Fetliński przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej
Magdalena Szymańska-Topolska

W sobotę 11 kwietnia w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Mszy św. w jej intencji oraz w intencji polskich żołnierzy zamordowanych przez NKWD w Katyniu, przewodniczył ks. Stefan Cegłowski z parafii katedralnej w Płocku, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Borucki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie.

Organizatorem uroczystości był Maciej Małecki, poseł na Sejm RP oraz Alicja Adwent, prezes Instytutu im. Filipa Adwenta z Grodziska Mazowieckiego. Obecny był również Włodzimierz Fetliński, mąż śp. J. Fetlińskiej, z synem Bartoszem.

Na zakończenie Mszy św. poseł Małecki wraz z A. Adwent wręczyli księżom oraz rodzinie śp. senator Fetlińskiej kwiaty. Towarzyszyła im para dzieci, Marta i Tomasz Zrazek, ubranych w łowickie stroje ludowe, którzy przybyli na uroczystości z Łowicza wraz z rodzicami - Marzeną i Jackiem.

M. Małecki, dziękując duchownym, prosił, by wyraźnie przedstawiali stanowisko Kościoła wobec problemów życia społecznego, ponieważ ich głos jest potrzebnym kierunkowskazem dla parlamentarzystów.

Po Eucharystii zebrani udali się pod tablicę, upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., gdzie złożone zostały kwiaty. Następnie przeszli do sali św. Bonawentury, przy sanktuarium, gdzie wspominano śp. senator Fetlińską.

Wzruszające było m.in. wspomnienie siostry Anety, pasjonistki z Płocka, która przyjaźniła się ze zmarłą. Siostra mówiła, że w dalszym ciągu czuje obecność J. Fetlińskiej i ma wrażenie, że ona chce, by jej dzieła były kontynuowane.

I tak dzieje się w istocie. Przez ostatni rok troje mieszkańców Filipin otrzymywało stypendia pieniężne im. dr Janiny Fetlińskiej, w wysokości 50 USD miesięcznie. Pieniądze te zostały pozyskane ze zbiórek, organizowanych przez Społeczny Komitet Pomocy dla Kościoła w Potrzebie. Komitet ten został utworzony przez grupę przyjaciół J. Fetlińskiej z Łowicza.

Inicjatorem jego założenia jest Michał Stobnicki. - Mamy nadzieję, że także w kolejnych latach będzie możliwe upamiętnianie śp. senator Fetlińskiej poprzez budowanie żywego pomnika, czyli wspieranie ubogich i cierpiących - mówił podczas spotkania po Mszy św. Paweł Stobnicki z Łowicza, przedstawiciel tego komitetu.

J. Fetlińska była pierwszą pielęgniarką w Polsce, która uzyskała tytuł doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. Pełniła m.in. następujące funkcje: w latach 1977-1991 była kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ciechanowie, od 1998 roku była dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Ciechanowie, do 2005 roku wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie.

W latach 1998-2005 była radną powiatu ciechanowskiego. W 2005 roku została wybrana na senatora VI kadencji z okręgu płockiego, a w 2007 roku została senatorem VII kadencji.

­- Mój zawód, pielęgniarstwo, nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie - pisała o sobie.