Miłosierdzie kontra zuchwalstwo

Marcin Kowalik

publikacja 13.09.2015 23:49

- Środki masowego przekazu nie mogą być kryterium naszych sumień. Takim kryterium jest Bóg - mówił abp Wacław Depo.

Abp Wacław Depo głosi homilię w Głogowcu Abp Wacław Depo głosi homilię w Głogowcu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. W homilii odniósł się do uwalniania z grzechu aborcji przez wszystkich kapłanów. Pozwolenia udzielił papież Franciszek w związku z rozpoczynającym się 8 grudnia Rokiem Miłosierdzia. Ta sprawa jest mocno nagłaśniana przez media laickie.

- Ukazywanie Boga jako miłosiernego Ojca nie może prowadzić człowieka do zuchwalstwa, do jakiejś zgody na grzech i zgody na uporczywe trwanie w grzechu. Tak, jakby do tej pory Kościół był jedynie ciężarem dyskryminującym ludzi. Tak, jakby nie było Bożego miłosierdzia aż do Franciszka. Nie można żyć w fałszywym przekonaniu, że skoro Bóg jest bogaty w miłosierdzie, to i tak wszystko rozgrzeszy i nieważne, czy żyje się zgodnie z Jego wolą. Miłosierdzie Boże wzywa do przemiany życia, do nawrócenia - mówił abp Depo.

Uroczystość w Głogowcu koło Kutna odbyła się w niedzielę 13 września. W miejscowym sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej będący kopią tego z Jasnej Góry. Według tradycji, polecił ją wykonać Władysław Jagiełło. Do Głogowca trafił w II poł. XVII w. Odtąd zaczęli przybywać tu pielgrzymi, by wypraszać u Matki Najświętszej potrzebne łaski.

Koronacja odbyła się 14 września 1975 r. Prymas Stefan Wyszyński nałożył koronę podarowaną przez papieża Pawła VI. Świadkowie wspominają, że wydarzenie zgromadziło ok. 60 tys. wiernych.

Dziękczynną Eucharystię za koronację przed 40 laty koncelebrowali ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba i bp senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki. Obecne były władze samorządowe, liczne poczty sztandarowe oraz wierni z miejscowej i sąsiednich parafii.

Oprawę muzyczną zapewnił m.in. Chór Nauczycielski Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Krupińskiego w Kutnie "Cantores Kutnoviensis", który nagrał w sanktuarium głogowieckim płytę z pieśniami maryjnymi jako wotum dziękczynne za koronację cudownego obrazu.