Pod patronatem prezydenta

Marcin Kowalik

publikacja 17.09.2015 20:44

Na cmentarzu w Sochaczewie w dzielnicy Trojanów uczczono pamięć polskich bohaterów.

Członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Batalionu 18. Pułku Piechoty skladają kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym w Sochaczewie Członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Batalionu 18. Pułku Piechoty skladają kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu wojennym w Sochaczewie
Marcin Kowalik /Foto Gość

To największa nekropolia żołnierzy polskich poległych w jednej bitwie. W zbiorowych mogiłach spoczywa tutaj 3530 żołnierzy armii "Poznań" i "Pomorze" walczących nad Bzurą w 1939 r. 17 września na cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające walki z Niemcami i agresję ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r.

Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Polski Andrzej Duda. List od niego odczytał Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.

Jakub Wojewoda, adiunkt Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, wygłosił wykład "Ostatni bój okrążonych". Dotyczył on walk, jakie toczyły się w rejonie Sochaczewa w połowie września 1939 r. Szczególnie tragicznym dniem dla polskich żołnierzy był 17 września.

Niemcy rzucili wtedy do bitwy całość lotnictwa bombowego i nurkowego, jakim w Polsce dysponowali. Ok. 300 samolotów bombardowało przez cały dzień dywizje gen. Kutrzeby znajdujące się na zachodnim brzegu Bzury. Na polskie oddziały spadło 328 ton bomb. Polacy ponieśli olbrzymie straty. W tym czasie Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na jeńcach, rannych i ludności cywilnej, mordując ich z zemsty za stawiany opór przez polskich żołnierzy.

Po odczycie odprawiono Mszę św. polową pod przewodnictwem ks. Kazimierza Wojtczaka, proboszcza parafii Narodzenia NMP. W Eucharystii uczestniczyły władze miasta i powiatu z burmistrzem Piotrem Osieckim i starostą Jolantą Gontą. Obecne były liczne poczty sztandarowe.

Stawili się uczniowie sochaczewskich szkół. Byli też żołnierze 37. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej i członkowie Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej II Batalionu 18. Pułku Piechoty. Po Mszy św. odbył się Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty po pomnikiem.

Uroczystość zakończyła się programem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Sochaczewie.