Tam, gdzie walczył "Pług"

Marcin Kowalik

publikacja 01.03.2016 23:40

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Delegacja samorządwoców złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego   Delegacja samorządwoców złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego
Marcin Kowalik /Foto Gość
Data  tego święta wyznaczona na 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na Mokotowie w Warszawie komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo tej organizacji konspiracyjnej kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

Płk Ciepliński to bohater wojenny. Uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca kompanii przeciwpancernej. W randze podporucznika walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej podczas przebijania się do oblężonej Warszawy.

Wyróżnił się w walkach pod Witkowicami niedaleko Sochaczewa, gdzie z działka przeciwpancernego zniszczył 8 niemieckich czołgów, w tym dwa wozy dowódcze. Został za ten wyczyn odznaczony osobiście Orderem Virtuti Militari przez gen. Tadeusza Kutrzebę (generał odpiął dla niego order od swojego munduru podczas bitwy).

Przy moście na Bzurze w Witkowicach znajduje się obelisk z pamiątkową tablicą ku czci Ł. Cieplińskiego, ufundowany przez społeczeństwo gminy Młodzieszyn. W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych kwiaty złożyli tu starosta sochaczewski Jolanta Gonta ze swoim zastępcą Tadeuszem Głuchowskim oraz wiceburmistrzowie Sochaczewa Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski. Zapalono znicz.

Delegacja samorządowców złożyła również kwiaty na grobach zmarłych w 2014 r. żołnierzy AK ppor. Stanisława Janickiego ps. "Kordon" i ppor. Stefana Kani ps. "Zawzięty". Obaj spoczywają na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta w Sochaczewie.

"Światła pamięci" to jedna z wielu inicjatyw podjęta dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sochaczewie. Już w sobotę 5 marca odbędą się VIII Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi. W samo południe w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zostanie otwarta wystawa "Bogu i Polsce - harcerstwo niepokorne i niezależne w Polsce Ludowej 1945-1990".

Następnie Jakub Wojewoda, kierownik muzealnego działu historii, przedstawi losy oddziałów "Myśliwy" i "Iskra", podejmujących w latach 1945-1947 liczne akcje zbrojne w rejonie Gostynina i Iłowa.

Tak, jak w latach poprzednich, odbędzie się prezentacja umundurowania i broni, którą specjalnie dla uczestników spotkania przygotowuje Muzealna Grupa Historycznej im. II/18 pp.

Wyjątkową rangę sobotniemu wydarzeniu nadadzą goście specjalni - żołnierze Armii Krajowej Zgrupowania "Kampinos", weterani walk największego zgrupowania partyzanckiego, jakie działało na Mazowszu podczas II wojny światowej.

Ks. Stefan Wysocki przemawia w łowickiej katedrze   Ks. Stefan Wysocki przemawia w łowickiej katedrze
Marcin Kowalik /Foto Gość
Sochaczewskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już 22 lutego konkursem "Myśmy rebelianci Żołnierze Wyklęci", zorganizowanym przez posła na Sejm Macieja Małeckiego. Dzień później wystąpił dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Andrzej Kołakowski, pieśniarz i poeta, twórca utworów o żołnierzach wyklętych.

5 marca odbędą się eliminacje III Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej "Nie mówię szeptem, gdy mówię, skąd jestem". Finał festiwalu i konkursu przewidziano na 12 marca w Sochaczewskim Centrum Kultury. Uświetni go koncert zespołu Forteca. W najbliższy weekend  po raz kolejny odbędzie się również Turniej MMA Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nad cyklem imprez organizowanych wspólnie przez miasto, powiat i posła Małeckiego patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda.

Pamięć żołnierzy wyklętych uczczono również w innych miejscowościach naszego regionu.

W bazylice katedralnej w Łowiczu sprawowana była Msza św. w ich intencji. Obecne były poczty sztandarowe oraz władze miasta i powiatu. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. Wiesław Skonieczny. Koncelebrowali ją ks. Stefan Wysocki, uczestnik akcji odbicia w 1945 r. więźniów politycznych z aresztu UB w Łowiczu, oraz przełożeni łowickiego seminarium duchownego.

W Mszy św. uczestniczyli wszyscy klerycy. Przed złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość odczytano w świątyni Apel Pamięci. Odbyła się też część artystyczna obchodów. Wartę honorową pełnili policjanci, strażacy i harcerze.

Msza św. za żołnierzy wyklętych sprawowana była wieczorem w Rawie Mazowieckiej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Wcześniej uczestnicy obchodów udali się na cmentarz wojskowy, gdzie w asyście Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa złożono wieńce. Przed południem odbyła się gala finałowa III Konkursu Historycznego "Żołnierze Niezłomni" oraz wykład dr. Marcina Broniarczyka i koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Bartłomieja Kurowskiego.

Skierniewickie obchody rozłożono na trzy dni. Ciekawie zapowiada się spotkanie z żołnierzem wyklętym kpt. Józefem Wiesławem Szymańskim, skierniewiczaninem, żołnierzem Bojowego Oddziału Armii, działającego na terenie Pomorza Zachodniego w latach 1945-1948. Oddział powstał na terenie Wołkowyskiego Obwodu AK, jako grupa dywersyjna. Do wiosny 1948 r. większość żołnierzy została aresztowana, a kpt. Szymański otrzymał wyrok dożywotniego więzienia. Spotkanie zaplanowano na 2 marca o 16.30 w Izbie Historii Skierniewic.