Gdzie król miał swój zamek

Marcin Kowalik

publikacja 07.05.2016 12:25

Inowłódz świętuje 950 lat istnienia. Jubileusz rozpoczęła Msza św. w tradycyjnym rycie rzymskim.

Msza św. sprawowana w tzw. rycie trydenckim Msza św. sprawowana w tzw. rycie trydenckim
Kościół św. Michała Archanioła w Inowłodzu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Dziś to niewielka miejscowość, ale ma bogatą historię. Położona nad Pilicą, była ważnym grodem na szlaku handlowym prowadzącym z Rusi nad Bałtyk. Najbardziej charakterystyczną budowlą Inowłodza jest położony na wzgórzu kościół św. Idziego.

Według kronikarza Galla Anonima, kościoły św. Idziego były budowane w znaczniejszych grodach państwa polskiego przez księcia Władysława Hermana, jako wotum dziękczynne za narodzenie syna Bolesława zwanego później Krzywoustym. Narodziny nastąpiły w 1086 roku. Można więc śmiało przyjąć, że Inowłódz istniał 20 lat, a może nawet więcej, przed tym wydarzeniem.

Rangę i położenie grodu docenił król Kazimierz Wielki, nadając mu w połowie XIV w. prawa miejskie i budując tu swój zamek. W 1655 r. Stefan Czarniecki stoczył w Inowłodzu zwycięską bitwę ze Szwedami. Po potopie szwedzkim miasto nie odzyskało swojej dawnej świetności. W wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym straciło prawa miejskie. Swoje piętno odcisnęły na nim obie wojny światowe.

Szansą rozwoju dla Inowłodza są niepowtarzalne walory przyrodnicze. Coraz więcej osób to docenia i buduje tu domy. Cała gmina liczy obecnie ok. 3900 mieszkańców. W jej skład wchodzi Spała, w której organizowane są dożynki prezydenckie.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 6 maja w parafialnej świątyni św. Michała Archanioła od Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim, popularnie zwanym rytem trydenckim, w oprawie śpiewów chorałowych Bornus Consort. To renomowany zespół założony przez Marcina Bornus-Szczycińskiego, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej.

Eucharystię sprawował ks. Grzegorz Stolarski, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. W liturgii sprawowanej po łacinie uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP - Dorota Rutkowska, Grzegorz Wojciechowski i Rafał Wójcikowski, przedstawiciele samorządów woj. łódzkiego, powiatu tomaszowskiego i gminy Inowłódz z wójtem Bogdanem Kąckim.

Zebrani po Mszy św. udali się pod scenę nad rzeką. Na czele przemarszu szły poczty sztandarowe. Dalszą część uroczystości wypełniły przemówienia i życzenia zaproszonych gości. Odbyła się premiera piosenki o Inowłodzu w wykonaniu Czesława Andrzeja Baranowskiego i Beaty Jankowskiej-Tzimas. W programie historyczno-estradowym wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W związku z jubileuszem na najbliższe miesiące przygotowano szereg imprez kulturalnych. Uroczyste zakończenie obchodów odbędzie się 11 listopada.