Światła na Maryję

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 23.12.2016 07:45

Jasełka w "Pijarskiej" w Łowiczu. Scenariusz nawiązywał do 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W scenografii jasełek głównym elementem była ikona Matki Bożej Częstochwoskiej W scenografii jasełek głównym elementem była ikona Matki Bożej Częstochwoskiej
Marcin Kowalik /Foto Gość

Ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem upłynął w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu pod znakiem świąt. Po wigiliach klasowych społeczność placówki zgromadziła się w sali gimnastycznej na tzw. małych jasełkach. Zgodnie ze zwyczajem wystąpili w nich uczniowie II klas szkoły podstawowej. Scenariusz stworzyły wychowawczynie Martyna Dąbrowska i Anna Wiercioch.

Jasełka rozpoczęły się od zaprezentowania piosenki Magdy Anioł "Listy z Europy", do której słowa i muzykę napisał Adam Szewczyk. "Europo, nasza Europo/
co chrześcijańskie masz imię/ unieś swe serce wysoko, wysoko,/ a wiara Twoja nie zginie" słychać było w refrenie piosenki.

W wystroju sceny przykuwały wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w różnych sukienkach. - Światła skierowane na ikonę Matki Bożej wskazywało na to, że w Niej jest nasz ratunek. Europa tez szuka tego ratunku, dlatego dzieci zaśpiewały kolędę "Cicha noc" po włosku - mówi M. Dąbrowska.

Inspiracją do stworzenia takiej scenografii były materiały na tegoroczne Roraty wydane przez "Małego Gościa", które nawiązywały do 300. rocznicy koronacji obrazu jasnogórskiego. Stąd też zaczerpnięte zostało hasło: "W domu Królowej". Duży napis o takiej treści wkomponowany był w scenografię. W niej nie zabrakło tradycyjnych elementów świątecznych jak choinka czy szopka. Gdy przez solistkę śpiewana była kolęda "Nie było miejsca dla Ciebie" na scenie pojawił się pusty tron. Pod koniec kolędy na tronie złożono biało-czerwone kwiaty.

Napis: "W domu u Królowej” nawiązywał także do patronki placówki. W tradycyjną historię narodzenia Bożej Dzieciny wplecione były inne elementy pijarskie. Do Świętej Rodziny przyszły dwa orszaki. Jeden z trzema Mędrcami, drugi – z uczniami, w tym przebranym za pijara, którzy przynieśli berło i koronę dla narodzonego Jezusa. Tak podkreślono 400 lat istnienia zakonu pijarów.

Pojawił się akcent ewangelizujący. Dzieci przebrane za aniołów rozdawały małe zwinięte kartki. Po rozwinięciu ukazał się napis: "Jezus się narodził".

W małych jasełkach wystąpili wszyscy uczniowie II klas. Taki był cel, żeby zaangażować każdego, nawet rodziców dzieci, którzy okazali dużą pomoc przy tworzeniu dekoracji i czuwali nad sprawnym przebiegiem przedstawienia.

Duże jasełka, z udziałem uczniów starszych klas odbędą się w "Pijarskiej" tradycyjnie w I niedzielę po Objawieniu Pańskim.