Pragniemy być przy Tobie, Matko!

mak, włod

publikacja 07.05.2017 14:16

Wierni z parafii w Imielnie z najwyższym szacunkiem przyjęli Czarną Madonnę do swojej wspólnoty. Maryja jest ich patronką. Wstawiennictwu Matki Bożej polecają różne sprawy. Zawdzięczają Jej wiele łask.

Uroczystości powitania ikony jasnogórskiej przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Obok z Ewangeliarzem ks. Andrzej Wacławiak, proboszcz parafii w Imielnie Uroczystości powitania ikony jasnogórskiej przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Obok z Ewangeliarzem ks. Andrzej Wacławiak, proboszcz parafii w Imielnie
Włodzimierz Rzeźnicki

Kolejną parafią na trasie nawiedzenia diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie. Ikona jasnogórska dotarła tu 6 maja. Były obawy czy uroczystości powitalnej nie zepsuje deszcz. Jednak w chwili, gdy do miejsca spotkania zbliżał się samochód-kaplica, opady zelżały.

W procesji powitalnej  niesione były chorągwie i feretrony. Szedł też poczet sztandarowy strażaków. Parafianki niosły duży różaniec. Furgonetkę, przewożącą obraz, eskortowali policjanci na motocyklach oraz wozy strażackie.

Ramy ikony na znak szacunku ucałowali bp Józef Zawitkowski i ks. Andrzej Wacławiak, proboszcz parafii w Imielnie. Obraz na swych ramionach nieśli ojcowie, matki, młodzież i strażacy. Prowadzili Matkę Bożą ustrojoną drogą do zabytkowego drewnianego kościoła, gdzie sprawowana była Msza święta.

Słowa powitania wygłosił ks. Wacławiak oraz przedstawiciele rodziców, młodzieży i dzieci. - W tym czasie nawiedzenia pragniemy być przy Tobie, Matko! Chcemy uczyć się dobrego życia! Umocnij nas w wierności Bogu, abyśmy skarby wiary przekazali nowym pokoleniom, żyjąc prawdą i miłością ku chwale Boga - mówił proboszcz.

Przy ikonie jasnogórskiej trwało przez całą noc czuwanie. - Całą naszą diecezję, wszystkie parafie, wszystkie rodziny polecamy Matce Bożej Częstochowskiej i naszej Pani Imielińskiej - mówi ks. Wacławiak.

W głównym ołtarzu jest XVII-wieczny cudowny obraz patronki parafii - Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Nie zachowały się do dzisiaj pisemne potwierdzenia cudów za wstawiennictwem Matki Bożej z Imielna. Kronika zaginęła podczas wojny. O cudach i kulcie obrazu, jako cudownego, świadczą wota zawieszone po obu stronach ołtarza.

Kult trwa do dzisiaj. Wierni do śpiewanej w maju Litanii Loretańskiej dołączyli wezwanie: "Niepokalana Matko z Imielna, módl się za nami". Śpiewają również pieśni na cześć Jej tutejszego wizerunku.