Ta wędrówka przyniesie owoce

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 24.06.2017 20:11

Zakończyło się nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wierni żegnali Panią Jasnogórską na Starym Rynku w Łowiczu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Pożegnanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Starym Rynku w Łowiczu Pożegnanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Starym Rynku w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Obok polowego ołtarza w centrum miasta, stolicy diecezji, stanął 10-metrowy drewniany krzyż. Przy jego podstawie umieszczono na tronie ikonę jasnogórską, która swą wędrówkę po diecezji łowickiej rozpoczęła się 3 września 2016 r. w Żyrardowie. To ten sam obraz, który od 1957 r. pielgrzymuje po wszystkich polskich parafiach. Obecnie trwa II etap nawiedzenia. Matka Boża w swym cudownym wizerunku ponownie dociera do każdego zakątka Polski. W sobotę 24 czerwca, po uroczystym pożegnaniu w stolicy diecezji łowickiej, ikona została przekazana do diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej przebiegało pod hasłem: „Oto Matka Twoja”. Zbiegło się z 25-leciem istnienia Kościoła łowickiego, który został powołany do życia 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Jana Pawła II.

Mszę św. na łowickim Starym Rynku poprzedziło godzinne czuwanie. Ikona z pobliskiej bazyliki katedralnej została przeniesiona w procesji z biskupami łowickimi.

Wierni, którzy przybyli z różnych zakątków diecezji, modlili się na różańcu. Modlitwę prowadziły osoby reprezentujące różne regiony, czego wyróżnikiem były stroje ludowe, które założyli - łowicki, sannicki, rawsko-opoczyński i łęczycki. Tańce lednickie tańczyła młodzież z parafii w Kurdwanowie i Kozłowie Szlacheckim.

Osób w barwnych strojach ludowych na rynku było więcej. Dzieci w kolorowych wełniakach zajęły miejsca na schodach przy krzyżu i obrazie Matki Bożej. W pobliżu ustawiły się poczty sztandarowe i asysta procesyjna z chorągwiami.

W uroczystości pożegnania ikony jasnogórskiej uczestniczyli biskupi z różnych diecezji. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Msza św. sprawowana była przy ołtarzu, przy którym 14 czerwca 1999 r. sprawował Eucharystię Ojciec święty Jana Paweł II. - Przy tym ołtarzu staje dzisiaj święta pielgrzymia ikona Matki i Królowej, która niemal przez cały rok nawiedzała dzieci, które Ją kochają. Przybywała do nas, aby przybliżyć nam przez siebie jeszcze raz Jezusa Chrystusa. Nasze dziękczynienie jest nie tylko wyrazem naszej wiary, ale jest także chrześcijańską nadzieją - spodziewaniem się owoców tego pielgrzymowania - mówił ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba na początku Mszy św.

Homilię wygłosił abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. Nawiązał m.in. do przemiany wody w wino, cudu uczynionego przez Jezusa. - Z Kany Galilejskiej biegną jakże dobrze znane słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Cóż więc możemy dzisiaj dodać? Tak Maryja mówiła podczas uczty weselnej do sług, tak mówi do pokoleń chrześcijan. Zaufajcie Jezusowi. Otwórzcie swoje serca na Jego słowa. Niech On stanie się dla was drogą i prawdą, i życiem - mówił abp Głódź.

W procesji z darami do ołtarza przyniesiono kosz z 217 czerwonymi różami, które symbolizowały 217 miejsc, które nawiedziła Matka Boża w diecezji łowickiej - 167 parafii, ponadto domy zakonne, łowickie seminarium, kaplicę biskupa łowickiego i Dom Kapłana Seniora w Sochaczewie.

Słowo do wiernych pod koniec Mszy św. skierował także abp Jędraszewski. - Życzę wam i oto wszyscy się modlimy, aby peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łowickiej była jednym wielkim upominaniem się o Boga w waszych sercach i w waszych myślach. W waszym postępowaniu, zatroskaniu o właściwe reguły życia publicznego wszędzie tam, gdzie żyje i pracuje człowiek. Bo wszędzie tam, gdzie jest Pan Bóg, na którego niezmiennie wskazuje Najświętsza Dziewica, tam jest także pokój w sercach i prawdziwa radość - mówił metropolita krakowski.

W imieniu generała zakonu paulinów głos zabrała o. Ryszard Bortkiewicz OSPPE. Podkreślił, że peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jest wypełnieniem duchowego testamentu Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i w ślad za nawiedzeniem idą wielkie łaski, a przede wszystkim nieprzerwana fala modlitwy.

Wdzięczność za nawiedzenie wyrazili burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński oraz przedstawiciele rodzin. Wśród wiernych byli także przedstawiciele władz samorządowych innych miejscowości diecezji łowickiej, a także marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i parlamentarzyści.

Przed końcowym błogosławieństwem bp Dziuba stojąc przed obliczem Czarnej Madonny zawierzył diecezję łowicką Pani Jasnogórskiej.

Mszę św. uświetnił śpiew 3 chórów z terenu diecezji łowickiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej - Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Chóru Cantores Cordis Iesu ze Skierniewic i Chóru Adalbertus z Białej Rawskiej.

Ostatnim aktem uroczystości było przekazanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej delegacji diecezji warszawsko-praskiej, na czele której stali ordynariusz abp Henryk Hoser SAC i biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Nawiedzenie tej diecezji rozpocznie się 2 września.