Nowe gwiozdy

Aleksandra Tarkowska

publikacja 03.09.2017 23:17

W niedzielę 3 września Aleja Gwiozd Łowickich powiększyła się o kolejne 4 pamiątkowe tablice. Kolejny rok z rzędu z 30 wniosków nagrodzono 4 osobowości - dwie w kategorii twórczości ludowej i dwie w upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury ludowej.

W centralnym punkcie miasta, na placu Starego Rynku, można oglądać już 22 tablice uhonorowanych osobowości i zespołów W centralnym punkcie miasta, na placu Starego Rynku, można oglądać już 22 tablice uhonorowanych osobowości i zespołów
Aleksandra Tarkowska /Foto Gość

Pierwsze "gwiozdy" odsłonięte zostały w 2011 roku. Od tamtego czasu Łowicz honoruje unikatową działalność twórców ludowych, którzy rozpowszechniają dziedzictwo miasta w różny sposób. Dziś swoje tablice odsłonili: Danuta Kasprzak, rzeźbiarka i hafciarka z Poznania, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Edward Bednarek, łowicki muzyk związany z wieloma ludowymi zespołami, oraz wyróżniona pośmiertnie Genowefa Miazek, hafciarka z Różyc. Tablicę pani Genowefy odsłoniły jej dzieci. Nagrody wręczyli burmistrz miasta Krzysztof Jan Kaliński oraz przewodnicząca komisji opiniodawczo-doradczej Anna Staniszewska.

"Gwiozda" to charakterystyczny typ wycinanek łowickich. Jej historia sięga XIX wieku, wtedy dekorowano nią wnętrza chałup dawnego Księstwa Łowickiego. Jest to okrągła wycinanka, którą zdobią symetryczne elementy roślinne oraz zwierzęce. Tablice na Starym Rynku w Łowiczu składają się z okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym, które są wmurowywane w bruk. Autorką samych wycinanek jest Danuta Wojda pochodząca z Łowicza, która od początku inicjatywy uroczystości jest twórczynią dzieł.

- W tym roku nasze miasto skończyło 881 lat, te "gwiozdy" pozostaną na kolejne 881 lat. Jest to wpisanie państwa w historię - tymi słowami całą uroczystość posumował burmistrz Łowicza.

Po odsłonięciu pamiątkowych tablic dalsza część uroczystości kontynuowana była w sali Barokowej łowickiego Muzeum. Zebrani wysłuchali tam okolicznościowych przemówień najbliższych z rodzin uhonorowanych oraz występu rodzeństwa Mońków - Weroniki i Szymona, a także Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy". Tego dnia można było również kupić specjalne znaczki pocztowe, które zostały przygotowane przez Pocztę Polską z okazji tej uroczystości.