Głosić, przemieniać, wychowywać

Marcin Kowalik Marcin Kowalik

publikacja 26.11.2017 23:51

Polska Prowincja Zakonu Pijarów zakończyła 26 listopada w Łowiczu obchody Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. W uroczystości uczestniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas Wojciech Polak głosi homilię w kościele ojców pijarów w Łowiczu Prymas Wojciech Polak głosi homilię w kościele ojców pijarów w Łowiczu
Marcin Kowalik /Foto Gość

Świętowanie związane było z 400-leciem wspólnoty pijarów oraz 250. rocznicą kanonizacji założyciel zakonu św. Józefa Kalasancjusza. Obchodom towarzyszyło hasło: "Głosić, przemieniać, wychowywać".

Główna inauguracja jubileuszu odbyła się 27 listopada 2016 r. w Rzymie, w domu generalnym zakonu i w kościele św. Pantaleona. Przypadł wtedy obchodzony dorocznie w placówkach pijarskich dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza, zwany Patrocinium.

W Polsce pijarzy rozpoczęli świętowanie 26 listopada ubiegłego roku w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Mszy św. przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. W uroczystości wziął także udział kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski.

Rangę Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego podkreślił papież Franciszek, który skierował do pijarów okolicznościowe przesłanie i wydał bullę, w której udzielił wiernym przywileju uzyskania odpustu zupełnego we wszystkich pijarskich kościołach, sanktuariach i parafiach przez udział w obchodach jubileuszu.

Pijarzy w Polsce zajmują się głównie działalnością oświatową i wychowawczą. Prowadzą szkoły w 7 miastach: Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu i Warszawie.

Wybór Łowicza na zakończenie obchodów nie jest przypadkowy. Pijarzy obecni są tu od 1668 roku. Niemal od samego początku pobytu prowadzili szkołę. Odbywały się tu kapituły zakonne. Na jednej z nich, w 1753 r., ks. Stanisław Konarski, pijar, przedstawił swój projekt reformy szkolnictwa pijarskiego. Wprowadzenie go w życie dało impuls do zmian w polskiej oświacie. Postać tego pedagoga oraz reformatora wspominał także Jan Paweł II w homilii o rodzinie i wychowaniu, wygłoszonej w Łowiczu w 1999 roku.

Działalność pijarów w mieście wspierali prymasi Polski - arcybiskupi gnieźnieńscy, którzy w Łowiczu mieli swoją rezydencję. Stąd obecność prymasa Wojciecha Polaka w łowickich obchodach. Zjechali na nie pijarzy z całej polskiej prowincji. Były też delegacje szkół prowadzonych przez zakon.

Uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej Pijarskich Szkół Królowej Pokoju od pieśni "Józefie święty" w wykonaniu chóru łowickiej placówki pod kierunkiem nauczycielki Marzeny Myszuk, autorki muzyki do tej pieśni.

Następnie wystąpili uczniowie "Pijarskiej" w przedstawieniu "Wyzwanie". Autorka scenariusza i reżyser Beata Jeziorowska, nauczycielka języka polskiego, osadziła akcję we współczesnych realiach, nie zabrakło w niej jednak wątków dotyczących św. Józefa Kalasancjusza. Młodzi aktorzy zaprezentowali nie tylko talent gry scenicznej, ale też wokalny. W sztukę wpleciony został pokaz akrobatyczny, który uczniowie przygotowali pod kierunkiem Bożeny Mostowskiej, nauczycielki wychowania fizycznego.

Ten święty zasłynął tym, że w kościele św. Doroty na rzymskim Zatybrzu stworzył pierwszą w Europie bezpłatną szkołę powszechną. Była otwarta dla wszystkich, nawet najbiedniejszych. Jego pedagogikę wychowania można streścić w dwóch słowach - "pobożność" i "nauka". Stały się dewizą zakonu, którego pełna nazwa to Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.

Zaproszonych gości powitał o. Marian Galas SP, rektor pijarskiego kolegium w Łowiczu. Obecni byli włodarze miasta - burmistrz Krzysztof Jan Kaliński i przewodniczący Rady Miasta Michał Trzoska.

Z okazji Patrocinium dyrektor "Pijarskiej" Przemysław Jabłoński przyznał stypendia kalasantyńskie uczniom I klas liceum, którzy w poprzednim roku szkolnym uzyskali tytuł laureata lub finalisty w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Wręczał je prowincjał o. Józef Matras SP.

Wydarzenia jubileuszowe podsumował o. Jacek Wolan SP podczas prezentacji zawierającej zdjęcia i filmy z wydarzeń, które odbywały się przez minione 12 miesięcy w polskiej prowincji zakonu lub z udziałem jej przedstawicieli poza granicami kraju.

Następnie sprawowana była Msza św. w kościele ojców pijarów. Eucharystii przewodniczył prymas Polak. - Łowickie dziękczynienie napełnia nas wszystkich radością, że odwaga i wychowawcze dzieło św. Józefa Kalasancjusza i założonego przez niego zakonu wciąż trwa i rodzi błogosławione owoce - mówił w homilii.

Podczas Mszy św. przedstawiciele pierwszych klas Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.

- Zakończenie obchodów jubileuszu 400-lecia zakonu pijarów i 250. rocznicy kanonizacji św. Józefa Kalasancjusza wypadło akurat w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a więc stało się tak, jak zawsze chciał Kalasancjusz - by to nie jego osoba była ważna, nie pijarzy stali w centrum, ale Chrystus, nasz Pan i Władca. Tego zawsze pragnął, zakładając Zakon Szkół Pobożnych, by w życiu uczniów szkół pijarskich, w życiu pijarów - zakonników i świeckich - królował Chrystus - mówił pod koniec Mszy św. prowincjał o. Matras.