Bułgarska tradycja i nowoczesność

Magdalena Gorożankin

publikacja 18.02.2018 23:13

W żyrardowskiej resursie odbył się wernisaż rzeźb w drewnie, ikon i wzornictwa przemysłowego uczniów Państwowego Liceum Sztuk Pięknych "Szkoła Trewneńska" w Bułgarii.

Wśród dzieł znaczną część stanowiły ikony Wśród dzieł znaczną część stanowiły ikony
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Wystawa została zorganizowana z okazji przejęcia prezydencji Bułgarii w Radzie Unii Europejskiej.

Trjawna (Bułgaria) jest miastem partnerskim Żyrardowa. Jak podkreślają prezydent Wojciech Jasiński  i ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Emil Jałnyzov, współpraca układa się pomyślnie. Wystawa prac uczniów Szkoły Trewneńskiej została przeniesiona z Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, gdzie była prezentowana w grudniu 2017 r. i w bieżącym roku w styczniu. Żyrardów - jako drugie miasto w Polsce - włącza się w "obchody" przejęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Bułgarię.

Na wystawie obecni byli przedstawiciele Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce - ambasador Jałzynov z żoną, sekretarz Ivan Kitov z żoną, a także dyrektor Instytutu Bułgarskiego Kalina Stanczewa oraz Peter Lyanguzov.

Wernisaż uświetnił koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Młodzi pianiści i akordeoniści pod okiem nauczycieli - Danuty Mirskiej, Elżbiety Budnik i Sebastiana Raja - wykonali głównie kompozycje F. Chopina. Wśród utworów zabrzmiała także "Suita Bułgarska" W. Siemionowa, która wprowadziła w klimat wystawy.

Wśród dzieł można było zobaczyć rzeźby w drewnie, ikony, wzornictwo przemysłowe - projekty mebli, przedmioty użytkowe i realizacje z zakresu projektowania wnętrz. Wszystkie prace to połączenie wieloletniej tradycji i nowoczesności. Artyści wykorzystują doświadczenie i wiedzę przekazaną przez profesorów z młodzieńczą pasją. Efekty ich pracy zachwyciły widzów.