Każdy ma coś z Magdaleny

Magdalena Gorożankin

|

GOSC.PL

publikacja 22.07.2018 21:01

W Łękach Kościelnych wierni świętowali wspomnienie swojej patronki św. Marii Magdaleny. Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Józef Zawitkowski.

Msza św. odpustowa zakończyła się procesją wokół kościoła Msza św. odpustowa zakończyła się procesją wokół kościoła
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W niedzielę 22 lipca, we wspomnienie św. Marii Magdaleny, w Łękach Kościelnych odbyły się uroczystości odpustowe. Wierni z parafii pod wezwaniem świętej zgodnie twierdzą, że Maria Magdalena jest im bliska i to dla nich ważny dzień. – Każdy z nas jest trochę jak ona  każdy grzeszy, ale ona nam przypomina, gdzie mamy szukać rad i ratunku – mówi pani Janina.

Tego dnia wiele osób przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Zawitkowski. W homilii emerytowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej wytłumaczył, na czym polega odpust i przypomniał historię Marii Magdaleny, a także wskazał na jej postawę w życiu pierwszych chrześcijan. – Nam odpust kojarzy się ze straganami, obwarzankami, koralami, zabawkami dla dzieci i wszelkimi cudami przemysłowymi. Dobrze, niech tak będzie, bo to po części nasza tradycja, ale w odpuście nie chodzi o pierścionek czy korale, tylko o waszą duszę – mówił kaznodzieja. – Macie wspaniałą, potężną patronkę, o której duszę walczył Jezus, to Jemu zależało, by nikt jej nie potępił, bo i On jej nie potępiał. Was też nie potępia i daje wam szansę, żebyście dziś uzyskali odpust, czyli zrobili wszystko, by grzechy były odpuszczone, wy wolni – dodał bp Zawitkowski.

Eucharystia zakończyła się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem i procesją wokół świątyni. Po niej zgromadzeni przeszli na teren plebanii, gdzie proboszcz parafii ks. Piotr Gumołowski zaprosił wszystkich na festyn. Dla najmłodszych przygotowane zostały dmuchane zjeżdżalnie, dla starszych występy zespołów gminnych, przejazdy bryczką, a także grochówka i ciasta, które przygotowały gospodynie z Łęk Kościelnych. Dochód ze sprzedaży słodkości zostanie przekazany na remont plebanii. Na scenie wystąpiły gminne zespoły ludowe: Siemienice, Młogoszyn, Rustów i Krzyżanówek, a gwiazdą festynu była Kapela znad Baryczy.