Pamięci poety

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 05.12.2021 10:15

Krzysztof Kamil Baczyński jest jednym z patronów kończącego się roku 2021. Z tej okazji marszałek województwa łódzkiego zaprosił mieszkańców na cykl wieczorów zatytułowanych "Dzieci Niepodległej, artyści walczący piórem i czynem" - "Niebo złote Ci otworzę…".

Artyści łódzkich scen przybliżyli życie i twórczość poety na deskach "Pijarskiej".  Artyści łódzkich scen przybliżyli życie i twórczość poety na deskach "Pijarskiej".
Martyna Czekalska

Montaż słowno-muzyczny poświęcony Krzysztofowi K. Baczyńskiemu w wykonaniu aktorów Teatru Jaracza z Łodzi i kwartetu smyczkowego Filharmonii Łódzkiej prezentowano w pięciu miastach. Projekt będący efektem współpracy trzech instytucji kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego został pokazany w ramach programu "Łódzkie pamięta".

W sobotę 4 grudnia licznie zgromadzona publiczność w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu zobaczyła zwięzłą opowieść narracyjną o życiu i twórczości K.K. Baczyńskiego, jego poetyckich fascynacjach, miłości do żony Barbary i losach wojennych. Aktorzy w poruszający sposób przedstawili interpretację wierszy i poezję śpiewaną do utworów Baczyńskiego.

- Cieszymy się, że wydarzenie odbyło się na deskach naszej szkoły. Zdecydowały o tym charakter szkoły, a także fakt, że posiadamy scenę, a nasi uczniowie i absolwenci są w stanie zapewnić obsługę techniczną - mówi Przemysław Jabłoński, dyrektor "Pijarskiej". - Podanie tekstu jest niezwykle istotne. Fakt, że nasi uczniowie mogli usłyszeć interpretację wierszy poety w wykonaniu aktorów, na pewno pomoże im w głębszym rozumieniu jego utworów, ale także w zobaczeniu tego, jak ich rówieśnik przeżywał swoją młodość - dodaje dyrektor Jabłoński.

Poeta urodził się 22 stycznia 1921 r. w Warszawie. Był podchorążym AK, podharcmistrzem Szarych Szeregów, jednym z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem "Płomienie" oraz miesięcznikiem "Droga". Zginął 4 sierpnia 1944 roku w czasie powstania warszawskiego, jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.