Łęczyca. I spotkanie synodalne

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

|

GOSC.PL

publikacja 20.02.2022 22:48

- Nauczmy się ze sobą rozmawiać, bo tego nie potrafimy. Umiemy godziny spędzić na rozmowie w gronie sobie przychylnym, z podobnymi wartościami, poglądami. A gdy trzeba nam stawić czoło odmiennej opinii, skonfrontować się, uargumentować swoje zdanie? Często milkniemy. Ten synod może to zmienić - mówił w Łęczycy bp Wojciech Osial.

Rejonowi łęczyckiemu dedykowano temat liturgii, sakramentów. Rejonowi łęczyckiemu dedykowano temat liturgii, sakramentów.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W niedzielę 20 lutego w parafii św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy odbyło się pierwsze spotkanie synodalne dla rejonu łęczyckiego, który łączy trzy dekanaty: Piątek, Krośniewice i Łęczycę. Temu rejonowi dedykowano temat liturgii, sakramentów i Eucharystii - źródła wiary, nadziei i miłości oraz fundamenty budowania wspólnoty Kościoła. Wierni podczas spotkań będą zastanawiać się, po co są sakramenty, czy ludzie rozumieją ich znaczenie, co zrobić, aby Msza św. niedzielna była wydarzeniem, za którym tęskni coraz więcej osób, a także czego na Mszy św. brakuje, a czego jest za dużo.

Pierwsze spotkanie - zgodnie z prośbą papieża Franciszka - było Eucharystią. Na niej zgromadzili się wierni łęczyckiej parafii, ale także powołani dekretem biskupa członkowie grupy synodalnej z dekanatu w Piątku i Krośniewicach, którzy zaangażowali się w oprawę liturgii. Uroczyście przygotowana miała skupić uwagę wiernych i dać sygnał, że zawsze Msza św. jest najważniejszym wydarzeniem, spotkaniem przede wszystkim z Bogiem. 

W oprawę liturgii włączyła się schola parafialna.   W oprawę liturgii włączyła się schola parafialna.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Przy stole eucharystycznym stanęli kapłani łęczyckich parafii: ks. Sławomir Sobierajski - dziekan i proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła, o. Franciszek Zienkiewicz OFM - gwardian klasztoru i proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Łęczycy, o. Fabian Wikiera OFM oraz ks. Tomasz Jackowski - proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach i koordynator synodu w rejonie łęczyckim. Na Mszy św. w każdym rejonie wraz z wiernymi modlą się biskupi łowiccy. W Łęczycy modlił się bp Wojciech Osial. 

Biskup pomocniczy diecezji w słowach homilii podkreślił, że - Kościół to przede wszystkim Bóg. Musi być więc prymat Pana Boga, prymat adoracji, prymat liturgii. Kościół to jest wielkie uwielbienie Pana Boga za to, że nas wybawił od śmierci wiecznej. Kościół to jest uwielbienie, misja, wspólnota, adoracja, chwała oddawana Panu Bogu. I nigdy na pierwszym miejscu nie powinny być dzieła materialne, zdolności, samouwielbienie, nasze narcyzmy, ale Kościół to uwielbienie Pana Boga na kolanach - mówił bp Osial. 

- Dziś mówimy, że mamy kryzys Kościoła, kryzysy w Kościele. Może dlatego, że człowiek staje się ważniejszy niż Bóg, że nam się przestawiły te miejsca. Brakuje nam pokornego stanięcia przed Bogiem, spojrzenia na krzyż. Potrzeba nam pokory i zmysłu wiary - dodał biskup. 

- Ludzie mają wiele do powiedzenia o Kościele, w Kościele, mają marzenia o nim. Słuchajmy siebie nawzajem i zanim zaczniemy cokolwiek zmieniać myślę, że musimy nauczyć się rozmawiać ze sobą, bo my nie umiemy ze sobą rozmawiać. Musi być słuchanie bez ocenienia, bez krytykowania i odrzucania. Słuchanie bliźniego. Jest to zadanie bardzo trudne, bo dzisiaj słuchanie, zwłaszcza tych, z którymi się nie zgadzamy nie jest możliwe, często nie dopuszczamy ich do dialogu. A nie może być dialogu, gdzie mówi tylko jedna strona i słucha sama siebie. To jest nielogiczne i bezsensowne. Potrzeba nam autentycznej wspólnoty, prawdziwej, szczerej, różnorodnej i to jest to, co Franciszek chce nam powiedzieć - mówił bp Wojciech. 

Ks. Tomasz Jackowski zaprasza już dziś na kolejne spotkanie - 26 marca w parafii Wniebowzięcia NMP w Korśniewicach.   Ks. Tomasz Jackowski zaprasza już dziś na kolejne spotkanie - 26 marca w parafii Wniebowzięcia NMP w Korśniewicach.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Jak przyznaje ks. Tomasz Jackowski, temat Eucharystii, liturgii, sakramentów jest trudny i bardzo rozległy. - W tym zakresie możemy umieścić wiele tematów. Nie sposób wszystkie poruszyć, bo gdyby chcieć dokładnie omówić chociażby każdy z sakramentów zabraknie nam możliwości spotkań. Przykładowo: sakrament bierzmowania to jeden temat, który można rozbić na kilkanaście zagadnień. Będziemy próbować poruszyć jak najwięcej. Niemniej to bardzo ważny temat, bo często jesteśmy na Eucharystii, uczestniczymy w niej, ale nie przeżywamy. Przyjmujemy sakramenty "z automatu", nie zatrzymując się nad nim. Będziemy o tym rozmawiać i do tej rozmowy zapraszam każdego, kto ma życzenie. Nie tylko osoby powołane dekretem, ale każdego. Nawet spoza diecezji - mówi ks. Jackowski, koordynator synodu w rejonie łęczyckim. 

Kolejne spotkanie odbędzie się 26 marca w parafii Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach. Rozpocznie się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem w świątyni, po czym w Domu Kultury odbędzie się panel dyskusyjny. O spotkaniu będziemy przypominać na naszej stronie internetowej. 


Więcej o synodzie w rejonie łęczyckim w 9. numerze "Gościa łowickiego" na 6 marca.